Uvođenje kontrola na granicama između članica EU nije suspenzija Šengena, rekao je u petak u Zagrebu šef hrvatske diplomatije Gordan Grlić Radman nakon sastanka s češkim kolegom koji očekuje da će se stanje poboljšati kada bude prihvaćen novi pakt o migracijama i azilu.
Strateški cilj
Nakon terorističkog napada ove sedmice u Briselu i niza prijetnji u kontekstu nove eskalacije na Bliskom istoku, Slovenija u subotu u ponoć uvodi kontrole na granici s Hrvatskom, a Italija takve mjere uvodi prema Sloveniji.
- To nije suspenzija Šengena - odgovorio je hrvatski ministar vanjskih i evropskih poslova na konferenciji za novinare s kolegom Janom Lipavskim.
Hrvatska je 1. januara ušla u šengenski prostor slobodnog kretanja ljudi i robe, što je isticala kao ostvarenje svog važnog strateškog cilja.
- To je samo uvođenje određenih mjera prema članu 28. šengenskog zakona - rekao je hrvatski ministar.
Mjere se uvode ponajprije na deset dana i uključeno je devet zemalja.
- To je odgovor na terorističke prijetnje - rekao je.
Šengenski sistem pod pritiskom je zbog visokih stopa ilegalne migracije, rekao je češki ministar vanjskih poslova.
- Mi smo, nažalost, morali uvesti (granične) kontrole prema Slovačkoj, a ona prema Mađarskoj, Austrija uvodi protiv Češke, isto vrijedi za Češku i Njemačku - podsjetio je Lipavsky.
Suzbijanje ilegalne migracije
Smatra da će se stvari poboljšati novim mjerama o migracijama i azilu. Novi pakt mjera o migracijama i azilu Evropska unija usaglašava i trebao bi biti usvojen do izbora iduće godine.
- Taj novi paket pružit će nam alate za suzbijanje ilegalne migracije - rekao je Lipavsky, prenosi Hina.
Ministar Grlić Radman nije direktno odgovorio razmišlja li Hrvatska o podizanju nivoa sigurnosti na terorističke prijetnje kao što su to učinile Slovenija i Austrija.