U Srbiji su se danas i sinoć oglasili brojni historičari nakon što je jučer Viši sud u Valjevu rehabilitirao nekadašnjeg četničkog komandanta Nikolu Kalabića i poništio sve odluke kojima mu je bila konfiskovana imovina i oduzeta građanska prava.
Rehabilitacija Kalabića je sramota i olakšat će "pretvaranje" Alojzija Stepinca u sveca. To će omogućiti i slavljenje mrtvih ustaša u Bleiburgu, smatra historičar Predrag Marković povodom odluke suda u Valjevu.
Poznati historičar iz Srbije napominje da je Gorska garda pod komandom Kalabića ostavila jedan od najkrvavijih tragova u Drugom svjetskom ratu.
- O tim zločinima je pisao Boris Tomanić. Poznato je da je Kalabić kasnije sarađivao s UDB-om pod pseudonimom Slobodan Ranković. Slobodan po Krcunu, a Ranković po Aleksandru. Uspio je Kalabić da izda i svoje. O toj izdaji je pisao Bojan Dimitrijević, koji nije partizanski historičar - kazao je Marković.
Šef skupštinskog odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost spolova u Srbiji Meho Omerović osudio je rehabilitaciju Nikole Kalabića, kao sramotnu i skandaloznu.
Umjesto da se ponosimo svjetlom i herojskom antifašističkom borbom i da se pijetetom sjećamo ogromnih žrtava koje su pale u toj historijskoj pobjedi nad fašizmom, mi u Srbiji smo svjedoci sudskih rehabilitacija koje očigledno više nemaju nikakvih granica - naveo je Omerović.
Liberalno demokratska partije (LDP) osudila je također sudsku odluku o rehabilitacije Kalabića, uz ocjenu da to samo podstiče ekstremizam u regionu.
Ta stranka je ocijenila i da se rehabilitaciji Kalabića danas najviše raduju "oni koji planiraju da svoje zločince sutra promoviraju u heroje, a građane ostave u vječitim rovovima i podjelama".
- Rješenje kojim je usvojen zahtev za rehabilitaciju Kalabića od strane Višeg suda u Valjevu samo je još jedna u nizu sramnih odluka domaćih sudova - ističe LDP.
Inače, posljednjih godina sudovi u Srbiji gotovo prema pravilu donose odluke o rehabilitiranju četnika.
Tako se odlukom Višeg suda u Beogradu od maja 2015. i četnički komandant Dragoljub Draža Mihailović smatra neosuđivanim.
Među rehabilitiranima su i Milan B. Radivojević, iz Grabovca kod Trstenika, također jedan od četničkih komandanata, ali i brojni drugi manje poznati pripadnici četničkog pokreta.
U toku je i postupak za rehabilitaciju Milana Nedića, predsjednika marionetske srpske vlade za vrijeme njemačke okupacije.
Skupština Srbije je u novembru 2004. usvojila izmjene Zakona o pravima boraca, vojnih invalida i članova njihovih porodica kojim se prava pripadnika četničkog pokreta izjednačavaju s partizanima, te je ustanovljena "Ravnogorska spomenica 1941.", ekvivalent "Partizanskoj spomenici“.