Novi početak Kaje Kalas na čelu diplomacije Evropske unije protekao je sve samo ne mirno. Već prvog dana mandata, tokom posjete Kijevu, Kalas je izjavila: "Evropska unija želi da Ukrajina pobijedi u ovom ratu."
Iako je ta izjava u skladu s politikom mnogih članica, izazvala je nelagodu u Briselu. Neki evropski diplomati zamjerili su što je nova šefica Evropske službe za vanjsko djelovanje (EEAS) odmah prvog dana, prema njihovom mišljenju, prekoračila granice uobičajenog diplomatskog izražavanja.
- Ona se ponaša kao da je premijerka - rekao je jedan evropski diplomata za Politico, zatraživši anonimnost, zajedno s devet drugih zvaničnika koji su kritikovali Kalas zbog, kako tvrde, niza prenagljenih poteza u prvim mjesecima mandata.
Bez dogovora i s prevelikom ambicijom
Zvaničnici je kritikuju jer nastupa bez prethodnih konsultacija, predlaže ambiciozne planove bez podrške ključnih članica i zauzima izrazito oštar stav prema Rusiji, što ne podržavaju sve zemlje članice, uključujući Španiju, Italiju, Mađarsku i Slovačku. - Kad je slušate, ispada kao da smo u ratu s Rusijom, a to nije službena linija EU - izjavio je jedan visoki zvaničnik.
Nakon povratka sa Sigurnosne konferencije u Minhenu u februaru, Kalas je članicama poslala dokument od dva i po sata s prijedlogom da EU hitno prikupi milijarde eura za vojnu pomoć Ukrajini, posebno nakon što je američki potpredsjednik Džej Di Vens umanjio značaj Rusije kao prijetnje.
Bez najave, dokument je stigao u nedjelju uveče, neposredno prije sastanka ministara vanjskih poslova EU-a. Kalas je zahtijevala da svaka zemlja doprinese prema veličini svoje ekonomije, pokušavajući tako naterati veće zemlje, poput Francuske, da povećaju svoj udio.
Međutim, mnogi su to doživjeli kao pritisak. Zbog snažnog otpora, Kalas je morala ublažiti prijedlog, pa prvi korak sada uključuje samo 5 milijardi eura za topničko streljivo.
"Došla je praznih ruku"
Iako su je kritike uzdrmale, Kalas i dalje uživa podršku nekih sjevernih i istočnih članica. Danska premijerka Mete Frederiksen, na primjer, nastavlja je podržavati.
Jedan zvaničnik EEAS-a branio je njen stil, rekavši: "Zaposlili su bivšu premijerku s razlogom – ne da tiho moderira, nego da gura stvari naprijed. Ako sami čelnici govore da Ukrajini treba više pomoći, onda je vrijeme za djela, a ne samo riječi."
Krajem februara otkazan je njen planirani sastanak s američkim državnim tajnikom Markom Rubiom, navodno jer Kalas nije unaprijed jasno definirala što donosi na pregovore.
- Samo je došla praznih ruku - rekao je bivši visoki zvaničnik EU-a, dok njen portparol tvrdi da je sastanak bio potvrđen i dobro pripremljen.
Napetosti s Vašingtonom
Napetosti su dodatno eskalirale nakon što je Kalas, komentarišući neugodan sastanak predsjednika Zelenskog s Trampom i Džej Di Vensom, izjavila da "slobodni svijet treba novog vođu". Ta izjava naišla je na odobravanje dijela Evrope, ali i na negodovanje onih koji nastoje očuvati odnose s Bijelom kućom pod Trampom.
- Većina država ne želi dodatno zatezati odnose s Amerikom. Ta rečenica nije ono što bi većina čelnika željela poslati kao poruku - rekao je jedan diplomata.
Uprkos kritikama, mnogi smatraju da je još prerano za konačan sud.
- Porota se još nije izjasnila - rekao je jedan visoki zvaničnik EU-a. U Briselu se stvari brzo mijenjaju.