Američka administracija, predvođena Donaldom Trampom, nastoji smanjiti značaj skandala koji je izbio nakon što je glavni urednik časopisa The Atlantic, Džefri Goldberg, greškom uključen u grupni razgovor na aplikaciji Signal s visokim dužnosnicima Bijele kuće.
Portparolka Karoline Livit održala je konferenciju za novinare na kojoj je žestoko kritikovala Goldberga i pokušala umanjiti značaj otkrivenih informacija.
Napadi na medije
Livit je konferenciju započela hvaleći administraciju zbog "odlučne vojne akcije protiv Hutija", a zatim brzo prešla na oštre osude novinara i medija.
Goldberg, kojeg je nazvala "mrziteljem Trampa" i "registrovanim demokratom", bio je glavna meta njenih napada. Optužila ga je da je "pomogao uvođenju SAD-a u rat u Iraku" te da je "apsurdno" izvještavao o navodnoj vezi između Trampa i Vladimira Putina 2016. godine.
Njeni komentari bili su toliko oštri da su, prema izvještajima, neki novinari u prostoriji glasno uzdahnuli.
"Nije bilo ratnih planova"
Najveća kontroverza vezana za procurjele informacije iz grupnog razgovora na Signalu tiče se tvrdnji da su učesnici razmjenjivali podatke o vremenu i taktičkim detaljima predstojećih vojnih udara.
Međutim, Livit tvrdi da u razgovorima nije bilo "ratnih planova" niti "klasificiranih materijala". Prema njenim riječima, radilo se o "osjetljivim političkim raspravama", ali ništa što bi trebalo uznemiriti američku javnost.
- Ove poruke samo potvrđuju da Tramp ima dinamičan vojni i obavještajni tim - dodala je.
Tramp želi lično razriješiti skandal
Na pitanje novinara koliko je Tramp "ugodno" prihvatio činjenicu da su njegovi visoki dužnosnici razotkriveni zbog vlastitih digitalnih tragova, Livit je odgovorila da je predsjednik "spreman suočiti se s ovom pričom".
Navela je da Tramp lično želi progovoriti o ovom skandalu, ali nije precizirala kada bi to moglo biti.
Također je pokušala opravdati korištenje Signala, rekavši da je to "odobrena aplikacija" koju koriste Ministarstvo odbrane i CIA jer je "sigurna".
Bajden krivac za Hutije
Livit je u jednom trenutku skrenula s teme i optužila bivšeg predsjednika Džoa Bajdena za jačanje Hutija u Jemenu. Tvrdila je da su se pobunjenici "odmah osokolili" nakon što je Bajden preuzeo dužnost 2021. godine te da je Tramp "svojom snagom i odlučnošću eliminisao te teroriste".
Ovaj pokušaj preusmjeravanja pažnje nije prošao nezapaženo, ali je bilo očito da administracija želi izbjeći ključna pitanja o sigurnosnom propustu unutar Bijele kuće.
Ostaje li Tramp vjeran svom timu
Uprkos aferi, Livit je istakla da Tramp i dalje "ima povjerenje" u svoje najviše sigurnosne savjetnike, uključujući Majka Volca, koji je preuzeo odgovornost za slučajno dodavanje Goldberga u grupni razgovor.
Ostaje da se vidi hoće li Tramp u narednim danima zaista "razriješiti ovu priču" ili će njegova administracija nastaviti s taktikom napada na medije umjesto pružanja jasnih odgovora o sigurnosnim propustima u vlastitim redovima.