Poljski predsjednik Andrzej Duda potpisao je u srijedu zakon koji predviđa 14,5 milijardi eura (15,6 milijardi dolara) za finansiranje prve nuklearne elektrane u zemlji, javljaju lokalni mediji, prenosi Anadolu.
Varšavi je potrebno odobrenje Evropske unije (EU) za tako visok nivo državne pomoći da bi projekat mogao da se nastavi.
Postrojenje koje je razvila državna kompanija Polskie Elektrownie Jadrowe, imat će planirani kapacitet proizvodnje električne energije do 3,75 GW.
Partner američka firma
Američka firma Westinghouse je 2022. godine izabrana za partnera.
Prema riječima ministra industrije, izgradnja bi trebala početi 2028. godine, s prvim od tri reaktora koji će biti uključen u rad 2036. godine i potpuno operativnim do početka 2039. godine.
Poljska je željela da učvrsti komercijalne odnose sa američkim kompanijama u vojnom, sigurnosnom i energetskom sektoru kao način da se Washington poveže sa istočnoevropskom zemljom dok slabi podrška SAD-a za NATO i EU.
Vlada odobrila projekat
Vladajuća koalicija premijera Donalda Tuska prošlog septembra odobrila je trošenje 4,5 milijardi eura između 2025. i 2030. na projekat, a u februaru je parlament usvojio taj nacrt zakona.
Ovim bi se pokrilo 30 posto ukupnih procijenjenih troškova projekta, a ostatak bi dolazio iz kredita "od finansijskih institucija, prvenstveno stranih institucija koje podržavaju izvoz dobavljača opreme, posebno Izvozno-uvozne banke Sjedinjenih Američkih Država", objavila je vlada na web stranici.
Finansiranje izgradnje
U novembru je Međunarodna finansijska korporacija za razvoj Sjedinjenih Američkih Država potpisala pismo o namjeri da obezbijedi milijardu dolara za finansiranje izgradnje.
Poljska većinu svoje električne energije proizvodi iz uglja, prošle godine, skoro 57 posto ukupne potrošene energije, što je najveći udio u EU.
U 2023. godini bivša vlada je iznijela planove da 51 posto električne energije dolazi iz obnovljivih izvora, a 23 posto iz nuklearne energije do 2040. godine.
U okviru energetske strategije poljske vlade, u zemlji će biti izgrađeno šest nuklearnih blokova ukupnog kapaciteta od šest do devet gigavata.