ESKALACIJA NAPETOSTI

Šta bi se sljedeće moglo dogoditi u građanskom ratu u Sudanu

Čini se da rat u Sudanu dolazi do kritične tačke nakon dvije godine borbi koje su ubile desetine hiljada, a milione protjerale iz njihovih domova

Vojnici sudanske vojske preuzeli su republičku palaču u Kartumu. AP

M. O. / AP

22.3.2025

1

Čini se da rat u Sudanu dolazi do kritične tačke nakon gotovo dvije godine borbi koje su ubile desetine hiljada, milione protjerale iz njihovih domova i proširile glad, navodi AP.

Posljednjih mjeseci vojska stalno napreduje protiv svog rivala, paravojnih Snaga za brzu podršku i tvrdi da je vratila kontrolu nad glavnim gradom Kartumom, uključujući legendarnu republičku palaču, tradicionalno sjedište predsjednika i vlade zemlje. Političar povezan s RSF-om priznao je gubitak, iako je RSF kasnije rekao da su njegove trupe još uvijek u tom području i bore se.

Iako je malo vjerovatno da će rat uskoro završiti, evo pogleda šta bi razvoj događaja mogao značiti.

Što se događa na terenu

Rat je izbio u aprilu 2023. godine između vojske i RSF-a borbama u Kartumu i širom zemlje. Šefovi dviju sila bili su saveznici koji su trebali nadzirati demokratsku tranziciju, nakon narodne pobune 2019. godine, ali su umjesto toga radili zajedno kako bi spriječili povratak civilne vlasti.

Međutim, napetosti su eskalirale u krvavu borbu za vlast.

Od tada je ubijeno najmanje 28.000 ljudi, iako je broj vjerovatno daleko veći. Rat je protjerao više od 14 miliona ljudi iz svojih domova i gurnuo dijelove zemlje u glad.

Podjela Sudana

Vojna pobjeda u Kartumu vjerovatno samo pomiče rat u novo poglavlje, stvarajući de facto podjelu Sudana na zone pod upravom vojske i RSF-a.

Komandant vojske general Abdelfatah Burhan (Abdel-Fattah) nije pokazao nikakav znak uključenja u ozbiljne mirovne pregovore. RSF, na čelu s generalom Muhamedom Hamdanom Dagalom (Mohamed), čini se da je odlučan nastaviti borbu.

RSF još uvijek drži velik dio zapadnog Sudana, posebno veći dio regije Darfur.

Također, Međunarodni aerodrom u Kartumu, samo nekih 2,5 kilometara (1,5 milja) jugoistočno od republikanske palače, bio je pod kontrolom RSF-a od početka rata.

Napetosti u vojnoj koaliciji

Napredak u Kartumu mogao bi izazvati napetosti u vojnoj koaliciji. Vojsku podržava skupina naoružanih frakcija, uključujući bivše darfurske pobunjenike.

RSF i njegovi saveznici potpisali su povelju u februaru u glavnom gradu Kenije, Najrobiju, uspostavljajući paralelnu vladu.

Burhan je također govorio o uspostavi prijelazne vlade, povećavajući potencijal za dvije suparničke administracije koje se bore za podršku, dok se njihove snage bore - učvršćujući efektivnu podjelu Sudana.

Upostava sekularne države

RSF-ova povelja na 16 stranica poziva na "sekularnu, demokratsku i decentraliziranu državu", održavajući ono što je nazvao "dobrovoljnim integritetom sudanskog teritorija i naroda" - što je naklon mnogim zajednicama u Sudanu koje zahtijevaju autonomiju od Kartuma.

RSF je izrastao iz ozloglašenih milicija Džandžavid (Janjaweed) koje je prije dvije decenije mobilizovao tadašnji predsjednik Omar al-Bašir (al-Bashir) protiv stanovništva koje se identifikuje kao srednjoafričko ili istočnoafričko u Darfuru. Džandžavidi su optuženi za masovna ubistva, silovanja i druge zločine.

U sadašnjem ratu, RSF je optužen za brojne zločine. Bajdenova administracija ošamarila je Dagala sankcijama, rekavši da RSF i njegovi opunomoćenici čine genocid. RSF je negirao da je počinio genocid.

Vojska je također optužena za zloupotrebe, ali i to negira.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.