IZBORI ZA PARLAMENT

Istraživanje: Za koga su glasali mladi, a za koga stari građani Njemačke

Birači koji su prvi put izašli na izbore, glasali su potpuno drugačije nego što su to učinili oni koji su ovo pravo iskoristili 2021. godine

Dobna struktura glasača. Screenshot

M. O.

prije 9 sati 16 minuta

Mediji u Njemačkoj objavili su detalje o glasanju na jučerašnjim izborima za njemački Bundestag, te su se naročito fokusirali na rezultate stranaka po dobnim skupinama u odnosu na glasače koji su prvi put izašli na izbore.

Birači koji su prvi put izašli na izbore, glasali su potpuno drugačije nego što su to učinili oni koji su ovo pravo iskoristili 2021. godine. Desničarski AfD i krajnja ljevica Die Linke, imaju ubjedljivo najmlađe birače, dok CDU i SPD imaju podršku starijih birača.

Rast AfD-a

Da su glasali samo oni koji su glasali prvi put, ljevica bi bila daleko najjača snaga sa 26 posto. U odnosu na posljednje savezne izbore 2021. godine, stranka je dobila 18 bodova. Na drugom mjestu je AfD sa 19 posto, što je također ogroman dobitak od 13 bodova.

To znači da se spektar onih koji prvi put biraju potpuno promijenio. Dvije stranke koje su imale najbolje rezultate među novopridošlicama na izborima 2021. godine drastično su pali: FDP za 18 bodova na pet posto i Zeleni za 12 bodova prema 11 posto.

Starosna struktura glasača

Također, zanimljiv je grafikon koji prati starosnu strukturu glasača.

Među građanima koji su mlađi od 25 godina te su izašli na izbore, 25 posto glasova osvojila je ljevičarska stranka Die Linke. Drugu poziciju zauzima AfD s 21 posto glasova.

Treći u ovoj starosnoj kategoriji je CDU (13 posto), a slijedi SPD s 12 posto.

S druge strane, među glasačima koji imaju 60 ili više godina, CDU je dobio najveći broj glasova, njih 37 posto. Drugi na listi je SPD s 23 posto glasova, a treći je AfD s 15 posto glasova.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.