Prema pet zapadnih dužnosnika upoznatih s tim pitanjem, osim protivljenja SAD da se Rusiju naziva agresorom, još nije ni dogovoreno sudjelovanje Volodimira Zelenskog na virtualnom summitu G7 u ponedjeljak, javlja "Financial Times".
Riječi "ruska agresija" ili slične opise koristili su čelnici G7 od 2022. kako bi opisali sukob u Ukrajini. U prošlogodišnjem priopćenju , G7 - kojeg čine SAD, Velika Britanija, Kanada, Francuska, Njemačka, Italija i Japan, kao i EU - pet puta se osvrnuo na "agresiju" Rusije.
"Razlike između Rusije i Ukrajine"
- Odlučni smo da mora postojati razlika između Rusije i Ukrajine. One nisu iste - kazao je jedan zapadni dužnosnik za "Financial Times".
Insistiranje Trampove administracije na ublažavanju jezika odražava širu promjenu američke politike da se rat opiše kao "ukrajinski sukob", rekle su dvije osobe upoznate s tim pitanjem.
Nedavni dokumenti američkog State Departmenta koriste slične formulacije, uključujući bilješke sa sastanka ministra vanjskih poslova Marka Rubia (Marco) s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom u Rijadu, gdje se dva puta spominje "sukob u Ukrajini".
Zelenski "diktator"
Sve se to događa nakon što su SAD ove sedmice započele pregovore s Rusijom o okončanju rata - rasprave koje su dosad isključivale Ukrajinu i Evropu.
Strahovi da bi SAD mogao natjerati Ukrajinu na ustupke kao dio dogovora jučer su dodatno pojačani, kada je Donald Tramp nazvao Zelenskog "diktatorom".