Susret delegacija SAD i Rusije bio je samo prilika za dogovor o okviru pregovora o mnogo široj temi od Ukrajine, pa i Evrope, izjavio je za "Avaz“ politički analitičar i direktor Centra za etničke odnose u Srbiji Dušan Janjić.
SAD će, dodaje, nastaviti podršku Ukrajini, ali Tramp očekuje da svoj dio odgovornosti preuzmu i EU i NATO.
Nepovjerenje u Trampa
- Zato razumijem, ali ne opravdavam, sebičnost Makrona, nervozu njemačkih političara. Ne može se sve objasniti nepovjerenjem u Trampa, ali iskreno da kažem, dobro je što ih nije neposredno uključio. Naučio je lekciju, iako tada nije bio na vlasti, njihovog miješanja u Libiju, tog nekontrolisanog procesa koji se zvao Arapsko proljeće, a koji je nanio ozbiljne štete arapskom svijetu, naštetio interesima Amerike, a ništa nije donio ni Njemačkoj, Francuskoj, Italiji – kaže Janjić.
Početak razgovora sa SAD-om za Rusiju predstavlja priliku da dobije prekid vatre od par godina, a Janjić ne očekuje da trajno rješenje za Ukrajinu bude dogovoreno na susretima poput ovog u Rijadu, pa čak ni u direktnim razgovorima Tramp – Putin. Dodaje da rezultat sastanka u Rijadu mogu biti izbjegavanje oružanog sukoba u Iranu i dogovorna podjela interesnih sfera Rusije i SAD-a. S druge strane, brinu najave da bi Ukrajina mogla ostati bez dijela teritorije, te da bi takav sporazum mogao pokrenuti val sličnih scenarija na Balkanu, ali i širom Evrope.
Kontrola cyber prostora
- Nisam siguran da će iko dati dio teritorije, ali sam siguran da će se napraviti tzv. privremena rješenja, koja mogu dugo da traju. Novoproglašene države u Ukrajini više interesantne jer su ljudi ili izginuli, ili protjerani, ali su resursi važni. Može to formalno ili administrativno ostati pod Ukrajinom, ali će se na tim resursima svi koji su finansirali ratove naplatiti. Krim će dugo imati neki status Kosova, a to je neka win – win pozicija i za Amerikance i za Ruse. Da li će Donbas biti neka vrsta RS ne znam, ali dugo će to ostati problem, mnogo ozbiljniji od RS, jer oni su već bili u sastavu Rusije – ističe Janjić.
Nije siguran da nas čeka prekid ratova ili prekrajanja granica, te naglašava da je u pitanju podjela interesnih sfera, gdje će dominirati ekonomski interes, a kontrola cyber prostora važnija od teritorija. Iako možda ima drugačijih očekivanja, Janjić smatra da očekivanja da će Tramp podržati prekrajanja granica na Balkanu nisu realna. Kaže da je demantirana i informacija da je Trampova administracija u prvom mandatu bila za podjelu Kosova.
- Princip kaže da nasilna promjena granica nije dozvoljena, ali mirna jeste. Britanci su to provjeravali i zaključili da ne može. Grenel je to u dva navrata jasno rekao. Kosovo je za njih sui generis, na osnovu toga je nastala država koju oni žele u NATO-u i u svom savezništvu. RS je entitet, nastao kao dio mirovnog sporazuma, ali nije država, niti je to bila. Kod Trampa treba naučiti dvije stvari. Jedno je šta on kaže, a ono što kaže treba pametno pročitati. Kod njega su veoma izražene pregovaračke vještine, on to maestralno radi, a na kraju stvara kompromise koji su korisni za SAD, što je njegov zadatak – ističe Dušan Janjić za "Avaz".