Saudijska Arabija je otkrila svoje težnje da postane globalni akter sposoban da uspješno posreduje u međunarodnim konfliktima preuzimanjem uloge domaćina u pregovorima SAD i Rusije, navodi se u analizi CNN-a.
Još jedan cilj koji Saudijska Arabija na ovaj način ostvaruje je dodatna prednost u budućim razgovorima o budućnosti poslijeratne Gaze.
- Saudijska Arabija očekuje da na pregovorima SAD i Rusije bude više od pukog medijatora - rekao je saudijski zvaničnik za CNN.
Lokacija pregovora
Saudijsku delegaciju predvodi savjetnik za nacionalnu sigurnost. Kako je kazao portparol Kremlja Dmitrij Peskov (Dmitry) lokacija pregovora odgovara objema stranama, što se pripisuje kao pobjeda 39-godišnjeg de fakto vođe Saudijske Arabije, prijestolonasljednika Muhameda bin Salmana.
Kako piše CNN, njegova misija je da transformiše Saudijsku Arabiju, koja je do sada doživljavana samo kao naftom bogata kraljevina s fundamentalističkom prošlošću. Cilj je da se na ogromnom bogatstvu zasnuje i njeguje meka moć.
- Ne znam za drugo mjesto u kojem lider ima tako dobre lične odnose i sa Trampom (Trumpom) i sa Putinom - rekao je saudijski komentator Ali Šihabi i dodao da je stvar prestiža ugostiti obojicu predsjednika istovremeno i da to unapređuje saudijsku meku moć u regionu i globalno.
A sve je dio većeg plana. Posljednjih godina, Saudijska Arabija je svoju politiku usmjerila ka neutralnosti u globalnim konfliktima u cilju privlačenja milijardi dolara u investicije koje će omogućiti ostvarivanje "Vizije 2030", prinčevog plana da diverzifikuje saudijsku ekonomiju i odvoji je od proizvodnje nafte.
Princ Bin Salman se značajno distancirao od Jemena poslije godina rata sa susjednim Hutima, popravlja veze sa regionalnim rivalom Iranom i održava prijateljstvo s Kinom i Rusijom, dok istovremeno čuva blisko partnerstvo sa Zapadom.
Veze sa Putinom i Trampom
Osim što je bila domaćin međunarodnih bokserskih takmičenja i festivala elektronske muzike, Saudijska Arabija je nastojala da stvori imidž globalnog mirovnjaka organizujući donorske i mirovne konferencije.
U avgustu 2023. godine u Saudijskoj Arabiji je održan dvodnevni mirovni samit o Ukrajini na kojem su učestvovali predstavnici 40 država (bez Rusije), a u februaru iste godine obećala je 400 miliona dolara pomoći Ukrajini.
Uspon princa Bin Salmana kao moćnog učesnika u pregovorima potiče od njegovog bliskog odnosa s predsjednikom SAD Donaldom Trampom, koji je podržao mladog princa kada je bio međunarodno izolovan zbog ubistva novinara Džamala Kašogija (Jamal kashogi) u ambasadi Saudijske Arabije u Turskoj.
Prekinuo tradiciju
Tramp je 2017. godine prekinuo tradiciju i izabrao Saudijsku Arabiju za svoju prvu predsjedničku posjetu inostranstvu.
Čak i pošto je 2020. godine izgubio predsjedničke izbore, Saudijska Arabija je nastavila da održava tijesne poslovne veze s Trampom, investirajući dvije milijarde dolara u firmu kojom rukovodi Trampov zet Džered Kucner (Jared Kuchner), a koja je najavila izgradnju Trampovih kula u kraljevini.
Prijestolonasljednik Saudijske Arabije izjavio je da kraljevstvo planira uložiti 600 milijardi dolara u Sjedinjene Američke Države tokom sljedeće četiri godine. Dosadašnje investicije Saudijske Arabije u Sjedinjenim Državama procjenjuju se na oko 2 000 milijardi dolara.
Prijestolonasljednik je uspio da približi odnose i s predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom koji je također odbio učestvovati u izolaciji princa poslije Kašogijevog ubistva. Princ Bin Salman je, s druge strane, odolio pritisku Zapada da se distancira od Moskve poslije invazije na Ukrajinu i nastavio je da se koordinira s Putinom po pitanju globalnog snabdijevanja naftom. Princ je čak stao na stranu Moskve odbijajući poziv administracije Joa Bidena da se poveća proizvodnja nafte 2022. godine.
Putin je posjetio Saudijsku Arabiju 2023. godine i pozvao Rijad da se pridruži BRIKS-u.
Analitičari kažu da se pokazalo kao korisno to što je Saudijska Arabija uspjela sačuvati odnose s obje strane u sve polariziranijem svijetu. Trampov izaslanik za Bliski istok Stiv Vitkof rekao je da je princ bin Salman bio ključni igrač pri oslobađanju američkog nastavnika Marka Fogela iz ruskog zatvora prošle nedjelje.
Saudijska Arabija je zajedno sa susjednim Ujedinjenim Arapskim Emiratima više puta uspješno posredovala u razmijeni zatvorenika između Ukrajine i Rusije.
Pokušaj balansa
Dugoročno, Saudijska Arabija bi mogla da iskoristi svoju ulogu medijatora u razgovorima između SAD i Rusije i materijalizira je u Gazi.
Krajem ove sedmice u Saudijskoj Arabiji bi trebalo da se održi samit na kojem bi se razmatrao prijedlog rješenja za Gazu, prije nego što se predstavi Trumpu.
CNN piše da iako princ bin Salman može da profitira od svojih bliskih veza s Trampom, može se desiti i da se nađe u nezgodnoj poziciji u pokušajima da balansira između svojih regionalnih interesa i agresivnih zahtjeva američkog predsjednika.