SKUP U PARIZU

Evropski čelnici zatečeni, neuspješan dogovor oko ključnog prijedloga: "Rusija sada prijeti cijeloj Evropi"

Evropski čelnici ostali su zatečeni potezima Trampove administracije u pogledu Ukrajine, Rusije i evropske odbrane

Olaf Šolc i Emanuel Makron nakon sastanka u Parizu. AP

N. H.

prije 2 dana

Evropski čelnici pozvali su u ponedjeljak na sastanku u Parizu na povećanje potrošnje za odbranu, ali su ostali podijeljeni u pogledu slanja mirovnih snaga u Ukrajinu za podršku provedbi mogućeg mirovnog sporazuma.

Zatečeni Trampovim potezom

Sastanak je sazvao francuski predsjednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) nakon što je američki predsjednik Donald Tramp (Trump) dogovorio bilateralne mirovne pregovore s Rusijom o okončanju rata u Ukrajini, bez evropskih saveznika i Kijeva, koji bi trebali početi u utorak u Saudijskoj Arabiji.

Evropski čelnici ostali su zatečeni potezima Trampove administracije u pogledu Ukrajine, Rusije i evropske odbrane i moraju se suočiti s realnošću budućnosti s manje američke zaštite. Shvatili su da će morati učiniti više za sigurnost Ukrajine.

Britanski premijer Kir Starmer (Keir), koji je uoči sastanka u Parizu rekao da je spreman poslati mirovne snage u Ukrajinu, u ponedjeljak navečer je rekao da je potrebno američko sigurnosno jamstvo kako bi evropske zemlje poslale svoje vojnike u Ukrajinu. Rekao je također da je prerano reći koliko bi britanskih vojnika mogao poslati.

Mirovne snage povećale bi izglede za izravan sukob s Rusijom, a bile bi i teret za evropske vojske, čije su se zalihe oružja smanjile zbog naoružavanja Ukrajine i desetljeća relativnog mira. Pitanje je i kako bi neke evropske zemlje to platile.

Podjele u stavovima 

Starmerovo zauzimanje za mirovne snage izazvalo je podjele između učesnika sastanka u Parizu.

Njemački kancelar Olaf Šolc (Scholz) rekao je da bez pristanka Ukrajine ne može biti mirovnog sporazuma s Rusijom. Naglasio je također da se bez mirovnog sporazuma ne može govoriti o njemačkoj mirovnoj misiji u Ukrajini. Rekao je i da evropska proračunska pravila ne bi smjela blokirati povećanje potrošnje za odbranu preko dva posto BDP-a.

Italijanska premijerka Đorđa Meloni (Giorgia) također se usprotivila slanju mirovnih snaga u Ukrajinu, po izvorima iz njenog ureda.

- Bilo je korisno danas razgovarati o raznim hipotezama. Ona koja predviđa slanje evropskih vojnika u Ukrajinu izgleda mi najsloženijom i možda najmanje učinkovitom i s tim u vezi izrazila sam dvojbe Italije - rekla je, po izvorima.

Danska premijerka Mete Frederiksen (Mette) rekla je da je otvorena za razgovore o slanju vojnika i da Evropa mora povećati podršku Ukrajini te potrošnju za vlastitu odbranu.

- Rusija sada, nažalost, prijeti cijeloj Evropi - rekla je.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.