Ukrajini se ne može nametnuti nikakav diktat, a Evropa treba nastaviti podržavati Ukrajinu. Pozdravljamo razgovore o mirovnom sporazumu, ali za nas je jasno da to ne može biti diktat.
Ukrajini se mora dopustiti da se sama brani, da nastavi put ulaska u Evropsku uniju i da ima vlastitu jaku vojsku, rekao je njemački kancelar Olaf Šolc (Scholz) nakon sastanka evropskih čelnika u Parizu.
Osigurati svoju sigurnost
- Ne smije biti podjele sigurnosti i odgovornosti između Europe i SAD. Drugim riječima, NATO se temelji na činjenici da uvijek djelujemo zajedno i dijelimo rizik, čime osiguravamo svoju sigurnost. To se ne smije dovoditi u pitanje - dodao je Šolc.
Naime, čelnici Francuske, Njemačke, Italije, Velike Britanije, Nizozemske, Španije, Danske i Poljske, glavni sekretar NATO-a te predsjednica Evropske komisije i predsjednik Vijeća sastali su se na hitnom samitu u Parizu na poziv Emanuela Makrona (Emmanuel Macron).
Tema samita je bio rat u Ukrajini i pozicija Evrope nakon sigurnosne konferencije u Minhenu s koje je SAD odlučio krenuti u mirovne pregovore s Rusijom, i to bez Ukrajine i Evrope za pregovaračkim stolom.
Egzistencijalno pitanje za Evropu
Poljski premijer Donald Tusk rekao je da su svi sudionici sastanaka imali "slična stajališta o svim ključnim pitanjima".
- Odnosi Evrope i SAD ušli su u novu fazu pod Trampom, jer su evropski čelnici shvatili da je vrijeme da postanu samopouzdaniji i radikalno povećaju izdatke za odbranu - rekao je Tusk.
Britanski premijer Kier Starmer rekao je kako je u pitanju egzistencija cijele Evrope.
- U pitanju nije samo budućnost Ukrajine, to je egzistencijalno pitanje za Evropu u cjelini i jednom u generaciji trenutak kolektivne sigurnosti našeg kontinenta. Samo trajni mir u Ukrajini koji štiti njezin suverenitet odvratit će Putina od daljnje agresije. Evropa mora odigrati svoju ulogu, a ja sam spreman razmotriti upućivanje britanskih snaga na teren zajedno s drugima, ako postoji trajni mirovni sporazum - poručio je on.