PARLAMENTARNI IZBORI

Za sedam dana izbori u Njemačkoj, zasad niko ne želi u koaliciju s AfD-om

Jedina podrška koja u smjeru Njemačke trenutno dolazi s druge strane Atlantika je podrška AfD-u

Održana TV debata. zdf.de

M. O.

prije 4 dana

Sedam dana uoči prijevremenih parlamentarnih izbora u Njemačkoj sve je izglednija pobjeda Unije CDU/CSU i demokršćanskog kancelarskog kandidata Fridriha Merca (Friedrich Merz), dok je kratka predizborna kampanja dodatno podijelila naciju, posebno u vezi s pitanjem o migracijama.

U gotovo svim reprezentativnim ispitivanjima Unija CDU/CSU već sedmicama ima oko 30 posto podrške. Na drugom mjestu ustalila se desno-populistička Alternativa za Njemačku (AfD). Na trećem i četvrtom mjestu s oko 15 posto su Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) kancelara Olafa Šolca (Scholz), te stranka Zeleni.

Ulazak u parlament je nesiguran za stranku Ljevica, Liberalno-demokratsku stranku (FDP) koja je bila u posljednjoj vladi, te za novoosnovani populističko-ljevičarski Savez Sahra Vagenkneht (Wagenknecht - BSW).

Vjerovatna velika koalicija

Vjerovatna pobjeda saveza Kršćansko-demokratske unije (CDU), koja zastupa demokršćansku opciju na saveznom nivou, i bavarske Kršćansko-socijalne unije (CSU), međutim, bit će prvi korak u formiranju stabilne vlade, toliko potrebne zemlji koja se suočava s nizom problema, počevši od neregulisane migracije, preko posrnule privrede, pa do zastarjele infrastrukture.

Matematički gledano i prema aktualnim ispitivanjima javnog mnijenja, Unija CDU/CSU bi mogla formirati vladu s SPD-om, tzv. veliku koaliciju koja je već u nekoliko navrata vladala zemljom, posljednji put pod kancelarkom Angelom Merkel.

Antiimigracijska inicijativa

U korist ovoj prognozi govore ne samo bliski pogledi na mnoge političke teme nego i činjenica da u posljednje vrijeme aktuelni kancelar Šolc i njegov izazivač Merc izbjegavaju međusobne oštre napade.

Jedina iznimka je pokušaj Fridriha Merca da uz pomoć glasova AfD-a pogura neke antiimigracijske inicijative u Bundestagu, i to nekoliko sedmica uoči izbora. Za SPD, ali i jedan dio javnosti, Merc je time prekršio svoje obećanje da ni po koju cijenu neće sarađivati s ekstremnim strankama, što mu se u predizbornoj kampanji redovno predbacuje.

Koalicija Unije i Zelenih malo je vjerovatna zbog velikih razlika u stavu u vezi s osnovnim pitanjima, ali i oštrog otpora CSU-a, koji je uveo veto na poslijeizbornu saradnju sa Zelenima.

Niko ne želi u koaliciju s AfD-om

S AfD-om Unija CDU/CSU ne želi koalirati ni po koju cijenu, a ovakav stav demokršćani imaju i prema strankama koje smatraju ekstremističkim, među koje, prema njihovoj procjeni, spadaju i stranke Ljevica i BSW.

U prilog protivnika migracije, među kojima prednjači AfD, ide i nekoliko napada u Njemačkoj u kojima su počinitelji redom bili migranti iz Afganistana i Sirije, što je povećalo pritisak na aktuelnu vladu Olafa Šolca da od početka jeseni počne uvoditi mjere, uključujući uvođenje kontrola na svim kopnenim granicama.

U međuvremenu vlada konsenzus u vezi s potrebama smanjenja migracije.

Međusobne optužbe

Iako se SPD i Unija CDU/CSU međusobno optužuju za povećanje ilegalne migracije, sve je jače uvjerenje da stranke demokratskog centra moraju pojačano sarađivati, posebno na smanjenju neregulisane migracije, a time i smanjenju utjecaja AfD-a.

- Jasno je da sve stranke centra moraju sarađivati kako bi spriječile AfD da prije ili kasnije dođe na vlast - rekla je za agenciju AFP politologinja Marian Knojer (Marianne Kneuer) s Tehničkog univerziteta u Drezdenu.

Novu vladu čeka gomila problema

Merz je rekao da će težiti tome da do Uskrsa sastavi novu vladu, koju očekuje zabrinjavajući popis zadataka s kojima se mora suočiti, a on bi se u eri pojačanih geopolitičkih turbulencija mogao dodatno povećati.

Privreda Njemačke, na kojem joj je cijeli svijet dugo zavidio, nije u stanju vratiti se na pozicije uoči pandemije. Izvoznoj naciji prijeti još više problema jer se Kina iz ključnog tržišta za njemački izvoz pretvorila u ključnog konkurenta.

No, najveći izazov mogao bi doći iz Vašingtona, dugog temeljnog saveznika Berlina. Donald Tramp (Trump) ni tokom svog prvog mandata nije krio netrpeljivost prema zemlji svojih predaka, a događaji na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji, koja se održala proteklog vikenda, pokazuje da SAD u potpunosti okreće leđa Evropi, posebno Njemačkoj.

Jedina podrška koja u smjeru Njemačke trenutno dolazi s druge strane Atlantika je podrška AfD-u. Tu su stranku javno podržali i novi Trampov čovjek Ilon Mask (Elon Musk) i njegov potpredsjednik Džej-Di Vens (JD Vance).

Njemački institut za ekonomska istraživanja upozorio je da bi "ova neizvjesnost i eskalacija trgovinskog sukoba" mogli koštati njemačku privredu do jedan posto privredne proizvodnje i produžiti recesiju na još jednu godinu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.