PRIVUKAO PAŽNJU

Ko je Max Primorac, porijeklom iz Hercegovine, koji je utjecao na Trampovu veliku reformu USAID-a

Trampova administracija odlučna je u vraćanju USAID-a njegovim primarnim ciljevima

Max Primorac. Screenshot

S. S.

prije 22 sata 26 minuta

Administracija Donalda Trumpa pokrenula je temeljitu reformu Agencije za međunarodni razvoj (USAID), institucije koja je izvorno zamišljena kao ključni instrument američke međunarodne pomoći, piše Večernji list BiH. 

Jedan od ključnih ljudi iza konzervativne vizije USAID-a je Maks Primorac, utjecajna osoba porijeklom iz Hercegovine i bivši zamjenik administratora USAID-a pri završetku prvog Trampova mandata. Primorac je trenutačno analitičar u The Heritage Foundationu, moćnom konzervativnom think tanku, koji je pripremio Projekt 2025. - plan za reformu američke vlade. 

Njegova analiza, predstavljena u Poglavlju 9 Projekta 2025., donosi sveobuhvatne preporuke za povratak USAID-a njegovoj izvornoj svrsi, prije svega, privremenoj humanitarnoj pomoći i poticanju ekonomske samodostatnosti umjesto stvaranja trajne ovisnosti i finansiranja ideoloških projekata. 

Dominacija nevladinih organizacija

Primorac naglašava da je ključno osloboditi USAID od dominacije nevladinih organizacija koje koriste američka sredstva kako bi promovirale vrijednosti koje nisu u skladu s nacionalnim interesima SAD-a. 

Prema Primorčevoj analizi, USAID se pod administracijom Džoa Bajdena preusmjerio na finansiranje projekata koji nemaju nikakve veze s ekonomskim razvojem ni humanitarnom pomoći, već služe za promoviranje progresivne agende. Među projektima koji su izazvali najviše kontroverzi nalaze se milionske donacije za promicanje rodne ideologije, LGBT aktivizma i klimatskih politika koje potiskuju fosilna goriva umjesto da potpomognu energetski razvoj u zemljama u razvoju. Finansiranje projekata, poput 70.000 dolara za DEI mjuzikl u Irskoj, 47.000 dolara za transrodnu operu u Kolumbiji, 2 miliona dolara za LGBT aktivizam u Gvatemali te 6 miliona dolara za turizam u Egiptu samo su neki od primjera kako USAID troši sredstva američkih poreznih obveznika. 

Trampova administracija odlučna je u vraćanju USAID-a njegovim primarnim ciljevima, a planirane reforme uključuju smanjenje budžeta na razinu prije pandemije, eliminaciju finansiranja progresivnih ideoloških programa, ukidanje Diversity, Equity and Inclusion (DEI) politika te obnovu konzervativnih vrijednosti kroz pro-life politike. Posebna pozornost bit će posvećena jačanju antikineskih strategija kroz ulaganja u slobodna tržišta i digitalnu sigurnost kako bi se suzbio kineski utjecaj u zemljama u razvoju. USAID će također smanjiti finansiranje UN-a i SZO-a, dviju institucija koje su se pokazale netransparentnima i politički pristranima. 

Glasnogovornica Karoline Levit naglasila je kako su pojedini projekti USAID-a, poput finansiranja DEI programa u Srbiji, klasičan primjer zloupotrebe novca američkih poreznih obveznika. Prema njezinim riječima, USAID je "godinama bio izvan kontrole, trošeći milijarde dolara na sumanute i politički motivirane projekte umjesto na stvarnu pomoć". Kao dio temeljite revizije planira se smanjenje finansiranja UN-a i SZO-a, institucija koje su se pokazale netransparentnima i neučinkovitima u upravljanju globalnim krizama. Revizijom su otkrivene sumnjive isplate, poput 50 miliona dolara za "kondome u Gazi", koje su obustavljene tek nakon nezavisne provjere. 

Ove mjere imat će dalekosežan utjecaj na smjer međunarodne pomoći, uklanjajući projekte koji služe kao politički alat globalističkih organizacija.

Prekid donacija

Trampove reforme značit će prekid donacija i preusmjeravanje sredstava prema projektima koji donose stvarne ekonomske koristi. Fokus će biti na projektima koji podupiru privatni sektor, ekonomski rast i jačanje trgovinskih odnosa sa SAD-om umjesto na stvaranje trajne ovisnosti o stranoj pomoći. Trampova administracija, uz The Heritage Foundation i konzervativne stručnjake poput Maxa Primorca, priprema temeljitu rekonstrukciju USAID-a kako bi se smanjila birokratija i netransparentno trošenje, povezao međunarodni razvoj s američkim interesima, ukinula progresivna ideološka agenda i ojačala ekonomska strategija protiv Kine. 

Max Primorac naglašava da je USAID izvorno zamišljen kao alat za pomoć i razvoj, ali je pod Bajdenovom administracijom postao sredstvo za globalni ideološki inženjering. Njegova analiza u Projektu 2025. već se operacionalizira za povratak USAID-a u skladu s konzervativnim vrijednostima američke javnosti, pa će se fokusirati isključivo na projekte koji podržavaju ekonomski razvoj i geopolitičku stabilnost.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.