"Jasno vam govorim, moramo se pripremiti za rat". Iako je izgovoreno bezbroj puta od početka ruske agresije na Ukrajinu, ovo upozorenje generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea (Rutte) ne može proći bez odjeka, bez obzira na to koliko postajemo imuni u poplavi vijesti o ratovima, stradanjima i najavama novih trgovinskih i drugih sukoba. Prvi čovjek NATO-a je u posljednjem obraćanju naglasio da opasnost po Evropu ne prijeti samo od Rusije, već i od Kine, te da je povećanje izdataka za odbranu najbolji način da se rat izbjegne.
Tranšei i rovovi
Vojni analitičar i predsjednik Centra za geostrateška istraživanja i terorizam iz Beograda Vlade Radulović kaže da je opasnost od širenja sukoba u Evropi sasvim realna. Iznosi tri argumenta za takvu procjenu.
- Prvi je da se sve češće i glasnije zagovara slanje trupa pojedinih zemalja, članica NATO-a, u Ukrajinu, u formi mirovnih misija, instruktora ili logistike za Oružane snage Ukrajine. Drugi je utvrđivanje graničnog pojasa pojedinih zemalja koje graniče s Kalinjingradskom oblašću ili Bjelorusijom, prvenstveno Poljske i Litvanije, postavljanjem tenkovskih prepreka, izgradnjom linije tranšea i rovova, zaprečavanjem mostova i prekidom komunikacija. Tu su i nešto intenzivnije vježbe vojski pojedinih zemalja iz tog dijela Evrope. Treći pokazatelj su doslovno prenapregnuti proizvodni kapaciteti, posebno onog što medijima nije interesantno zato što se ne radi o tenkovima i avionima, već streljačkoj i pješadijskoj municiji. Ne zbog slanja Ukrajini, već sve države pune svoje magacine. Za nešto se očigledno pripremaju – kaže Radulović.
Dodaje kako se nada da će “usijane glave” spustiti loptu, ali da ga događaji nakon početka rata u Ukrajini podsjećaju na reprizu Drugog svjetskog rata, kojem je prethodio Španski građanski rat.
- Ispostavilo se da je Španski građanski rat, pored ostalog, služio za testiranje različitih vrsta naoružanja i taktika, pa smo onda imali Drugi svjetski rat. Čini mi se da postoje određene paralele, da se u Ukrajini isprobava sve što se proizvodilo do sada i bojim se da to ne eskalira i dalje. Naročito što nijedna strana ne može sebi dopustiti poraz. Za Rusiju je neprihvatljivo da se povuče, naročito sad kad napreduje na svim pravcima, a Zapad je toliko uložio da ne može da izađe iz svega. Ostaje enigma zvana Donald Tramp (Trump), ali mi se čini da tu neće biti dramatičnih promjena kakve su najavljivane – pojašnjava Radulović.
Finalna scena
S druge strane, javnost je oguglala na loše vijesti, kao da se pomirila s izvjesnošću sukoba Istoka i Zapada i samo čeka tu finalnu scenu. Slično je i na zapadnom Balkanu, koji je opterećen nedavnom prošlošću.
- Ni nakon tri decenije mi još nismo uspjeli da odmaknemo od nekih stavova, problema i neraščišćenih računa. Čini mi se da to nije do običnog čovjeka, već do političara i različitih interesnih grupa s jedne, druge i treće strane, koji vješto eksploatišu tu temu, jer to je dobar mehanizam da se vlada. Iako su Srbija i BiH ostrvo unutar NATO-a, NATO je prisutan u BiH i na Kosovu, poruke njihovih zvaničnika, preleti, vježbe, vrlo jasno i nedvosmisleno kažu da neće dozvoliti eskalaciju na ovom prostoru. Ako u svom crnilu možemo tražiti nešto što može biti garant mira ovdje, onda je to svakako činjenica da je NATO prisutan na terenu – ističe Radulović.
NATO je prisutan u BiH i na Kosovu, poruke njihovih zvaničnika, preleti, vježbe, vrlo jasno i nedvosmisleno kažu da neće dozvoliti eskalaciju na ovom prostoru