Čelnik Kremlja Vladimir Putin sve je više zabrinut zbog problema u ruskoj ratnoj ekonomiji, baš kao što Donald Tramp aktivno poziva na prekid sukoba u Ukrajini, javio je Reuters, pozivajući se na pet izvora upoznatih sa situacijom
Tokom protekle dvije godine ruska ekonmija - koja prvenstveno zavisi od prodaje minerala, plina i nafte - postojano je rasla uprkos više rundi zapadnih sankcija koje su uvedene nakon invazije na Ukrajinu u 2022.
Spriječen unutrašnji ekonomski napredak
Manjak radne snage i visoke kamatne stope koje su uvedene radi kontrole inflacije, spriječili su, međutim, nedavni unutrašnji ekonomski napredak. Visoka vojna potrošnja pogoršala je inflaciju.
Prema dvojici ljudi koji su upoznati sa situacijom u Kremlju, neki članovi ruske elite sada razmatraju mogućnost postizanja dogovornog rješenja rata.
Donald Tramp je obećao brzo okončanje rata u Ukrajini. Ove je sedmice upozorio da su nove sankcije i carine protiv Rusije vjerovatne ako Putin odbije pregovarati, dodajući da ruska ekonomija ide prema "stvarno velikim problemima".
Putin je više puta izjavio da se Rusija može boriti koliko god je potrebno i nikada neće kompromitovati svoje interese s drugom državom. Ruski čelnik, međutim, priznaje pritisak koji rat stavlja na ekonomiju, dok jedan izvor ukazuje na "vrlo ozbiljne probleme", poput uticaja visokih kamata na preduzeća i industriju.
Rekordni izdaci za vojsku
Ove je godine Rusija povećala izdatke za vojsku na postsovjetski rekord od 6,3 posto BDP-a, što predstavlja trećinu državnog budžeta. Ti su izdaci pridonijeli rastu inflacije.
Donald Trump je izjavio da će nametnuti visoke poreze, sankcije i carine na sve što Rusija proda SAD-u ako Putin ne postigne mirovni sporazum s Ukrajinom.
Rusija je završila 2024. s rekordnim budžetskim deficitom od 3,5 triliona rublji (oko 35 miliona američkih dolara), najvišim u posljednjih nekoliko godina.