JEDNA OD NJEGOVIH NAJAVA

Može li Donald Tramp ukinuti državljanstvo po rođenju

Pravo na državljanstvo po rođenju proističe iz 14. amandmana američkog Ustava, koji navodi da su "svi rođeni u Americi njeni državljani"

Tramp: Izazvao reakcije svojim obećanjima. AP

E. Ć.

prije 5 dana

Donald Tramp (Trump) je po stupanju na dužnost 47. predsjednika Sjedinjenih Američkih Država najavio da će ukinuti "pravo na državljanstvo po rođenju", koje se odnosi na automatsko državljanstvo koje se dodjeljuje svakom ko je rođen u SAD.

Nekoliko sati pošto je položio zakletvu u ponedeljak, 20. januara on je potpisao niz izvršnih naredbi, između ostalih i onu koja se odnosi na definicije prava na državljanstvo po rođenju, mada su detalji o tome do sada nejasni.

Pravo na državljanstvo po rođenju proističe iz 14. amandmana američkog Ustava, koji navodi da su "svi rođeni u Americi njeni državljani".

Iako je Tramp obećao da će okončati ovu praksu, pokušaji da se to uradi naišli bi na značajne zakonske prepreke. Unija američkih građanskih sloboda i druge grupe momentalno su tužile Trampovu administraciju zbog ove izvršne naredbe, prenosi BBC.

Šta je "državljanstvo po rođenju"?

Prva rečenica 14. amandmana američkog Ustava definiše princip "prava državljanstva po rođenju".

- Svi rođeni ili naturalizovani u Sjedinjenim Američkim Državama, a pod njenim ovlaštenjima su, državljani su SAD i savezne države u kojoj borave.". 

Zastupnici tvrdokornog stava prema migraciji tvrde da je ova politika "veliki magnet za ilegalnu migraciju" i da ohrabruje nedokumentovane trudnice da prelaze granicu kako bi se porodile, što je čin koji se pežorativno naziva "porođajni turizam" ili "rađanje bebe-sidra".

Kako je sve počelo

Četrnaesti amandman je usvojen 1868. godine, nakon okončanja Građanskog rata.

Ropstvo je ukinuto 13. amandmanom 1865. godine, dok je 14. riješio pitanje državljanstva oslobođenih bivših robova rođenih u Americi.

Prethodne odluke Vrhovnog suda, poput one u slučaju Dred Skot protiv Sendforda iz 1857. godine, presudile su da Amerikanci afričkog porekla nikad ne mogu da budu građani SAD.

Četrnaest amandman ima veću važnost. Američki Vrhovni sud je 1898. godine potvrdio da se državljanstvo po rođenju odnosi na decu imigranata u slučaju Vong Kim Ark protiv Sjedinjenih Američkih Država.

Vong je bio 24-godišnje dijete kineskih imigranata, rođen u SAD, ali mu nije dozvoljen ponovni ulazak u zemlju kad se vratio iz posjete Kini.

On je uspješno tvrdio da imigrantski status njegovih roditelja ne utiče na primjenu 14. amandmana, jer je rođen u Americi.

- Slučaj Vong Kim Ark protiv Sjedinjenih Država potvrdio je da bez obzira na rasu ili status nečijih roditelja, svi rođeni u Americi imaju sva prava koja proističu iz državljanstva - piše Erika Li, direktorka Centra za istraživanje migrantske historije na Univerzitetu u Minesoti.

- Sud nije preispitivao ovo pitanje od tada - dodala je Li.

Može li ga Tramp ukinuti

Većina pravnih stručnjaka saglasna je da američki predsjednik Tramp ne može izvršnom uredbom da ukine pravo na državljanstvo po rođenju.

- On radi nešto što će uznemiriti mnogo ljudi, ali će na kraju odluku o tome doneti sudovi - kaže Saikrišna Prakaš, stručnjak za Ustav i profesor Pravnog fakulteta na Univerzitetu u Virdžiniji.

- To nije nešto o čemu on može sam da odlučuje - dodala je ona.

Prakaš je rekao da, iako predsjednik Tramp može da naredi službenicima federalnih agencija da primjenjuju uže tumačenje državljanstva kao što su agenti američke Imigrantske i carinske službe, to će pokrenuti pravne žalbe svakoga kome je uskraćeno državljanstvo.

Moglo bi i da dovede do duge sudske bitke koja će na kraju završiti na Ustavnom sudu.

Izmjena ustava mogla bi da eliminiše pravo na državljanstvo po rođenju, ali bi zahtijevalo dvotrećinski glas i u Predstavničkom domu i u Senatu, kao i odobrenje tri četvrtine američkih saveznih država.

Koliko ljudi bi bilo pogođeno ovom odlukom

Prema Istraživačkom centru Pju, oko 250.000 beba je 2016. godine rođeno od neautorizovanih imigrantskih roditelja u Sjedinjenim Američkim Državama.

U odnosu na vrhunac iz 2007. godine to je manje od 36 posto. Do 2022, poslednje godine sa dostupnim podacima, ima 1,2 miliona američkih državljana rođenih od neautorizovanih imigrantskih roditelja, saznaje Pju.

Ali budući da oni imaju djecu, kumulativni efekat ukidanja državljanstva po rođenju povećao bi broj neautorizovanih imigranata u zemlji na 4,7 miliona do 2050. godine, izračunao je Institut za migrantsku politiku, stručna grupa.

U intervjuu za NBC, Tramp je rekao da misli kako bi djeca neautorizovanih imigranata trebalo da budu deportovana zajedno sa njihovim roditeljima, čak i ako su rođena u SAD.

- Ne želim da rasturam porodice. Jedini način da ne rasturite porodice jeste da ih zadržite zajedno i onda morate sve da ih pošaljete nazad rekao je Tramp u decembru 2024.

Ove zemlje imaju državljanstvo po rođenju

Više od 30 zemalja, među njima Kanada i Meksiko, primjenjuju automatski "jus soli", ili "pravo tla" bez ikakvih ograničavanja.

Druge zemlje, kao što su Velika Britanija i Australija, dopuštaju izmijenjenu verziju, prema kojoj se državljanstvo automatski dodjeljuje ako je jedan roditelj državljanin ili ima stalni boravak, prenosi BBC.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.