BUNKERI, MINE, OGRADE...

Poljska gradi ''Istočni štit'' za zaštitu od potencijalne ruske prijetnje

Do 2028. planira uložiti 2,5 milijardi eura u projekt koji će osigurati višeslojnu odbranu na granici dugoj 800 kilometara

Granica Poljske i Bjelorusije. AP/Lorne Cooke

M. A.

prije 6 dana

Poljska je ozbiljno pristupila zaštiti svoje istočne granice, pripremajući se za moguće sigurnosne izazove iz Rusije ili Bjelorusije. Do 2028. planira uložiti 2,5 milijardi eura u projekt pod nazivom "Istočni štit", koji će osigurati višeslojnu odbranu na granici dugoj 800 kilometara, prenosi Index.

General Stanislav Čosnek (Stanislaw Czosnek), vođa projekta, istaknuo je kako je ruska agresija na Ukrajinu bila ključni poticaj za ove mjere.

- Naš je cilj biti dovoljno jaki da spriječimo rat. Poučeni iskustvom Ukrajine, odlučili smo poduzeti sve kako bismo bili spremni za svaki eventualni agresivni korak Rusije - izjavio je general.

Fizičke i elektroničke barijere

Istočni štit obuhvatit će brojne linije odbrane, uključujući protutenkovske rovove, betonske prepreke poznate kao "zmajevi zubi", te elektroničke sisteme zaštite poput infracrvenih kamera i detektora kretanja. Na pojedinim dijelovima granice predviđeno je postavljanje protutenkovskih mina koje će biti aktivirane samo u slučaju neposredne prijetnje invazije.

- Do aprila ove godine cijela granica s Bjelorusijom bit će zaštićena i fizički i elektronički - izjavio je brigadni general Robert Bagan. Uz to, duž granice s Bjelorusijom i Kalinjingradskom oblasti već je podignuta metalna ograda visoka 5,5 metara, osigurana bodljikavom žicom, kako bi se spriječio ulazak ilegalnih migranata.

Ključne obrambene točke

Posebna pažnja posvećena je tzv. Suwalki koridoru, strateški važnom području koje povezuje baltičke države s ostatkom Europske unije. Stručnjaci smatraju kako bi Rusija u slučaju napada pokušala presjeći ovu kopnenu vezu. 

Također, granični prijelaz Polowce-Peschatka, koji je zatvoren od juna 2023. zbog migrantske krize, dodatno je osiguran jer predstavlja potencijalnu invazijsku rutu iz smjera Bjelorusije.

Dva scenarija destabilizacije

Poljska se suočava s dvostrukim izazovom – instrumentacijom migranata i mogućom vojnom prijetnjom. Prema tvrdnjama poljskih dužnosnika, migranti iz Afrike i Bliskog istoka organizirano se dovode do granice s Poljskom kako bi destabilizirali Europsku uniju.

Osim fizičkih prijetnji, Poljska je pod konstantnim kibernetičkim napadima. Prošle je godine zabilježeno oko 100.000 pokušaja napada, zbog čega je formirana posebna jedinica od 6.500 stručnjaka za zaštitu digitalne infrastrukture.

Zapadni saveznik i ključna tranzitna zemlja

Poljska je ključna tranzitna ruta za vojnu pomoć Ukrajini, zbog čega dodatno jača svoju mobilnost i kapacitete. Mostovi na istočnoj granici dodatno se osnažuju kako bi mogli podnijeti prelazak oklopnih vozila. 

Kroz projekt Istočnog štita, Poljska šalje jasnu poruku – sigurnost i stabilnost ne samo vlastitog teritorija, već i cijele Europske unije, ostaju prioriteti u vremenu sve većih geopolitičkih napetosti.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.