Njemačka se od 20. decembra pita zbog čega je 50-godišnji Taleb Džavad al-Abdulmohsen napao božićni sajam i tom prilikom ubio petero ljudi i ranio još oko 230 osoba.
On je u Njemačku došao još 2006. godine, a tamošnje vlasti su objavile detalje o ranijim prijetnjama napadača koji se automobilom zabio u ljude na božićnom sajmu u Magdeburgu, ubivši ih petero.
"Jesi li vidjela fotografije iz Bostona"
Prema ministarstvu pravosuđa u saveznoj pokrajini Meklenburg-Zapadno Pomorje, osumnjičeni Taleb Džavad al-Abdulmohsen zaprijetio je da će počiniti djela nasilja u dva navrata prije napada 20. decembra.
Bijesan navodno zbog sporog provođenja njegovog zahtjeva da se podvrgne specijalističkom ispitu, liječnik je u aprilu 2013. u telefonskom pozivu sa zaposlenikom medicinske komore zaprijetio je da će se dogoditi nešto što će privući međunarodnu pažnju, prenosi Hina pozivajući se na agenciju dpa.
- Upitao je zaposlenicu je li vidjela fotografije iz Bostona. Nešto tako će se i ovdje dogoditi - rekao je, kako je prenijelo ministarstvo.
Dan ranije, 15. aprila, ubijene su tri osobe, a 260 je ranjeno u bombaškom napadu na bostonskom maratonu.
Nakon te prijetnje izvršen je pretres njegovog stana, ali nije pronađeno oružje, ni drugi opasni objekti ili materijali za izradu bombi.
Pronađeno pismo
Kasnije je pronađeno pismo koje je Al-Abdulmohsen napisao glavnom javnom tužitelju u avgustu 2015. godine, a u kojem je pisalo:
- Čisto s postmodernog filozofskog stajališta, vi ste prljava bakterija koja će uskoro biti uništena kako bi se zaštitilo Nijemce od vaše opasnosti - pisalo je.
Njemačka vlada, optužena za propuste nakon kobnog napada automobilom na božićni sajam u Magdeburgu, istakla je u ponedjeljak “patološku psihu” navodnog saudijskog počinitelja.
Ispitivana nekoliko sati pred parlamentarnim odborom, ministrica unutrašnjih poslova Nensi Frejzer (Nancy Faeser) je potvrdila da trenutne istrage “još ne daju jasnu sliku” o “motivu počinitelja”.
Međutim, istakla je “hiljade izjava” koje je tokom godina dao Taleb Džavad al-Abdulmohsen na društvenim mrežama, a koje daju “znakove patološke psihe”.
Ljekar iz Saudijske Arabije, poznat kao islamski kritičar, izražavao je antiislamske stavove i podršku krajnje desnoj stranci Alternativa za Njemačku (AfD) tvrdeći da njemačke vlasti ne rade dovoljno u borbi protiv islamizma.
Prethodno se zauzimao za saudijske žene koje bježe iz svoje zemlje, kasnije je savjetovao da ne traže azil u Njemačkoj, napisavši na svojoj web-stranici na engleskom i arapskom jeziku: “Moj savjet: Ne tražite azil u Njemačkoj”.