IZ ŠITSKE PORODICE

Ubica iz Magdeburga se deklarisao kao ateist, ranije govorio: Mladi Saudijci ne bježe samo od vlade, nego i od islama

Napad se dogodio osam godina nakon sličnog napada na božićni sajam u Berlinu u kojem je ubijeno 13 ljudi.

Magdeburg. AP Photo/Michael Probst

FENA

prije 4 dana

Osumnjičeni počinitelj smrtonosnog napada na božićnom sajmu u njemačkom gradu Magdeburgu u petak je 50-godišnji saudijski izbjeglica iz šiiitske porodice koji se deklarirao kao ateist i "antiislamist".

Taleb Jawad al-Abdulmohsen je živio u Njemačkoj od 2006. i radio je kao psihijatar u gradu Bernburgu, u blizini Magdeburga. Nije imao poznate veze s džihadistima.

Abdulmohsen je uhvaćen u automobilu korištenom za napad, a osumnjičen je da je namjerno uletio u gomilu božićnih veseljaka u sjevernoj Njemačkoj u petak navečer, ubivši pet i ranivši više od 200.

Božićni sajam

Napad se dogodio osam godina nakon sličnog napada na božićni sajam u Berlinu u kojem je ubijeno 13 ljudi.

Vlasti u Njemačkoj rekle su da datum nije slučajnost, iako nisu rekli da je riječ o islamističkom napadu.

Abdulmohsen se na društvenim mrežama prikazivao kao žrtva progona koja se odrekla islama i osuđivao je, kako je rekao, islamizaciju Njemačke.

Poticao je iz šiiitske porodicei u selu Hofuf u većinski šiiitskoj pokrajini al-Ahsa, na istoku Saudijske Arabije.

U Njemačku je stigao 2006. godine, a status izbjeglice dobio je 10 godina kasnije, navode njemački mediji i jedan saudijski aktivist.

Abdulmohsen je živio i radio u regiji Saska-Anhalt, čiji je glavni grad Magdeburg, 130 kilometara zapadno od Berlina.

U intervjuu njemačkom listu Frankfurter Rundschau prije nekoliko godina rekao je da mu je prijećeno smrću zbog otpadništva.

U neobjavljenom intervjuu za AFP iz 2022. za nepovezanu priču, Abdulmohsen se predstavio kao "saudijski ateist", te je rekao da mladi Saudijci ne samo da bježe od vlade, već "bježe od islama".

Tražitelj azila

- Strogi islamski odgoj uzrok je svih problema muslimana, a posebno žena - kazao je.

Neki mediji objavili su veze između Abdulmohsena i krajnje desnice u Njemačkoj. Bio je poznat u saudijskoj dijaspori u zemlji i pomagao je tražiteljima azila, posebno ženama.

- On je psihički poremećena osoba s pretjeranim osjećajem vlastite važnosti - rekao je za AFP Taha Al-Hajji, pravni direktor Evropske saudijske organizacije za ljudska prava sa sjedištem u Berlinu.

- Ovo definitivno nije islamistički motivirani napad - dodao je.

Hajji je rekao da je Abdulmohsen "izgnanik" među saudijskom zajednicom u Njemačkoj, unatoč svom radu s tražiteljima azila.

Prošlog augusta objavio je na društvenim mrežama: "Postoji li put do pravde u Njemačkoj bez dizanja u zrak njemačke ambasade ili nasumičnog klanja njemačkih građana? Od januara 2019. tražim miran put i nisam ga našao. Ako iko to zna, molim te javi mi."

U objavi je osudio ono što je nazvao "zločinima koje je Njemačka počinila protiv saudijskih izbjeglica i ometanje pravde, bez obzira koliko im je dokaza predočeno".

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.