SLAVNI PISAC

Posljedica napada na Salmana Rušdija: Ne vidi na jedno oko, ne može koristiti ruku

Jedna ruka potpuno mu je onesposobljena, jer su mu nervi u ruci presječeni, kazao je njegov agent

Salman Rušdi: Ne vidi na jedno oko. Evan Agostini / Invision / AP, File

S. S.

23.10.2022

Salman Rušdi (Rushdie) ne vidi na jedno oko i ne može koristiti jednu ruku nakon napada na njega koji se desio ljetos u Njujorku.

Slavni književnik retrpio je više uboda u vrat i grudi dok je bio na bini 12. avgusta u Njujorku. Iako je šokirana publika, koja je došla na piščevo predavanje, mislila da je Rušdi, nakon napada mrtav, s obzirom da je ležao u lokvi krvi, ipak se ispostavilo da ima puls.

Nagađalo se oko povreda

Hitno je helikopterom prebačen u bolnicu i nakon višesatne operacije, završio je na respiratoru. U početku se tvrdilo da nije mogao da govori, a neki su tvrdili da je ostao bez jednog oka.

I dok se do sada samo nagađalo kakve je tačno povrede britanski pisac indijskog porekla pretrpio književnikov agent Endrju Vajl (Andrew Wylie) pojasnio je za španski dnevnik "El pais" koliko su ozbiljne posljedice napada koji se desio dok se pripremao za predavanje o činu umjetničke slobode na Institutu Čautakva.

- Povrede su opasne. Izgubio je vid na jednom oku. Ima tri ozbiljne rane u vratu. Jedna ruka potpuno mu je onesposobljena, jer su mu nervi u ruci presječeni. A ima još 15 rana u grudima i torzou. Bio je to zaista brutalan napad - izjavio je agent književnika za "El pais", međutim nije htio da precizira da li je Rušdi još uvijek u bolnici.

Ono što je najvažnije, prema riječima agenta, jeste to što će 75-godišnji pisac preživjeti sve to.

Sporna knjiga "Satanski stihovi"

Čovjek koji je optužen da je izbo Rušdiija 24-godišnji Hadi Matar izjasnio se da nije kriv kada se 18. avgusta pojavio na sudu. Optužen je za pokušaj ubistva drugog stepena i napad drugog stepena.

A samo dvije sedmice prije nego što će se desiti napad, Rušdi je u jednom intervjuu istakao kako konačno osjeća da mu se "život vraća u normalu", i da su sva strahovanja da ga neko može napasti "stvar prošlosti".

Podsjetimo, Salman Rušdi proveo je godine i godine života skrivajući se nakon što je iranski vrhovni vođa ajatolah Homeini još 1989. bacio fetvu i pozvao na pogubljenje književnika zbog romana "Satanski stihovi", koji je objavljen godinu dana ranije.

I dok je za roman "Djeca ponoći" 1981. godine nagrađen Bukerovom nagradom, nedavno se, prilikom dodjele Nobelove nagrade za književnost, kotirao kao jedan od glavnih favorita, no nije dobio priznanje.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.