Šef evropske diplomatije Žozep Borelj (Josep Borrell) opravdao je odluku da se u Evropskoj uniji zabrani rad ruskih državnih medija jer su oni integralni dio ruske agresije na Ukrajinu i nastojanja da se Unija razjedini i potkopa evropska demokratija.
- Ruski državni mediji i ekosistem oko njih integralni su dio agresije na Ukrajinu - ocijenio je Borrelj u raspravi u Evropskom parlamentu o vanjskom uplitanju u demokratske procese u EU.
Visoki predstavnik EU za vanjsku i sigurnosnu politiku u obraćanju eurozastupnicima odbacio je kritike da su zabrana rada televiziji Russia Today i agenciji Sputnik kršenje prava.
- To nisu nezavisni mediji, nego oružje u ekosistemu kremaljske manipulacije - naglasio je te dodao da Rusija laže o ratu i patnjama ukrajinskog naroda.
Poručio je da je važno zaštiti informativni prostor.
- Ne pokušavamo odlučivati što je istina, a što laž, mi nemamo ministarstvo istine, ali moramo se usredotočiti na vanjske aktere koji namjerno i koordinirano pokušavaju manipulisati naš informativni prostor za svoje ciljeve i kako bi nam naštetili - obrazložio je Borrelj u raspravi o izvještaju Posebnog odbora parlamenta za vanjsko uplitanje.
Izvještaj, između ostalog, upozorava da je prostor zapadnog Balkana posebno na meti manipulacija iz Rusije, ali i Kine. Rusija nastoji iskoristiti napetosti među etničkim grupama na zapadnom Balkanu kako bi raspirila sukobe i podijelila zajednice, što bi moglo dovesti do destabilizacije cijele regije, ocjenjuje se u izvještaju.
Zabrinjavaju pokušaji pravoslavne crkve u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, a posebno u njenom entitetu RS da promiče Rusiju kao zaštitnicu tradicionalnih porodičnih vrijednosti i učvršćuje odnose između države i crkve, upozorava se u izvještaju odbora EP-a.
Također se izražava zabrinutost zbog toga što Mađarska i Srbija pomažu Kini i Rusiji u njihovim geopolitičkim ciljevima.
Borrelj je rekao kako je Evropska unija sa zemljama partnerima intenzivirala napore na suzbijanju manipulacije informacijama, posebno na zapadnom Balkanu koji je trenutno sistemski ciljan ruskim i drugim kampanjama.
- U našu vanjsku politiku moramo uvesti bitku za informaciju. Predložit ćemo mehanizme koji će nam omogućiti da sankcionišemo te zlonamjerne aktere - poručio je Borrell te dodao da demokratija počiva na informacijama i da informacije moraju biti zaštićeno dobro.