Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ove sedmice održava godišnji sastanak, a uoči njega je naišla na brojne kritike zato što nije preuzela jaču i glasniju ulogu u rješavanju pandemije, što je pokazao snimak koji je procurio s jednog od privatnih sastanaka.
Naime, do snimka je došao AP koji je napravio transkript razgovora među čelnicima WHO-a Tedrosom Adhanomom Gebrejesusom (Ghebreyesus), Majklom Rajanom (Michael Ryan) i Marijom van Kerkhove koji su na privatnim sastancima u prvim danima pojave virusa "između sebe" govorili otvorenije o stvarnom stanju na terenu.
Otkrivena je i suzdržanost ove organizacije da prozove neke od zemalja i njihov pristup epidemiji.
Upravo je ta suzdržanost započela s Kinom iz koje je i potekao virus, a uprkos januarskom sastanku Gebrejesusa i kineskog predsjednika Si Đinpinga, infomacije o epidemiji su davane na kapaljku tokom cijelog februara.
Tada je Marija van Kerkhove, tehnička voditeljica WHO-a za koronavirus, izjavila da WHO nema "dovoljno dokaza da kaže šta je uspjelo, a šta nije".
Međutim, nedugo nakon toga, na konferenciji za medije, Ghebrejesus je rekao kako "Kina čini mnogo dobrih stvari koje usporavaju virus i da činjenice govore same za sebe".
U februaru su naučnici WHO-a bili zabrinuti i zbog Japana. Tada je u februaru putnik koji se iskrcao s kruzera "Diamond Princess" u Hong Kongu bio pozitivan na koronavirus. Na sljedećoj stanici broda u Jokohami potvrđeno je još slučajeva, vlasti su stavile 3.711 ljudi na brodu u karantin.
Rjan je tada rekao novinarima da je potrebno biti oprezan te da ne žele pretjerivati, ali se broj slučajeva preko noći gotovo udvostručio.
- To ne čudi s obzirom na način na koji se provodi istraga. Ako se udvostruči broj slučajeva na brodu u jednom danu, onda nešto nije uredu - rekao je Rajan na internom sastanku dodavši da je samo mali broj epidemiologa poslan da se bavi tim slučajem.
Nekoliko dana kasnije, japanski epidemiolog Kentaro Ivata ukrcao se na kruzer i cijelu situaciju nazvao potpuno haotičnom. Ubrzo nakon toga WHO je objavio da se više od polovine svjetski poznatih slučajeva koronavirusa nalazi izvan Kine na brodu "Diamond Princess".
- Bilo je sasvim očito da su stvari na kruzeru krenule u lošem smjeru i WHO je trebao nešto reći. Kada je pogrešno oni što rade zemlje, onda u tom slučaju trebamo WHO da to i kaže - kazao je Lorens Gostin (Lawrence) s Univerziteta "Georgetown".
U WHO-u su zvaničnici na internim sastancima iskazivali svoje nezadovoljstvo i zabrinutost zbog nedostatka informacija iz evropskih država.
Međutim, 8. marta Gebrejesus je na Twitteru objavio da "vlada i narod Italije poduzimaju hrabre korake usmjerene na usporavanje širenja virusa i zaštitu njihove zemlje i svijeta".
Tri dana kasnije Gebrejesus je koronavirus proglasio pandemijom rekavši da je to učinio jednim dijelom zbog "alarmantnog nivoa neaktivnosti" što čine određene države koje nije imenovao.