Američka ambasada u našoj zemlji objasnila je na svom Facebook profilu kako se bira predsjednik SAD.
- Sutra, kada izađu na birališta, Amerikanci neće izravno glasati za svog predsjednika, već će birati članove Izbornog kolegija koji se potom sastaju u decembru i daju glasove na temelju toga kako je većina glasača u njihovoj državi glasala prethodnog mjeseca - navode iz Ambasade.
Broj glasova koje svaka država dobije temelji se na broju stanovnika. Primjerice, Florida će s velikim brojem stanovništva odrediti 29 elektorskih glasova. Predsjednički kandidat koji pobijedi u državama poput Floride ima veće šanse za pobjedu na izborima.
Karta s lijeve strane, prikazuje 50 država Sjedinjenih Država kakve ste navikli vidjeti. Karta s desne strane prikazuje veličine države proporcionalne broju izbornih glasova koje imaju u Izbornom kolegiju.
Iako svaka glavna američka politička stranka ima mnogo saveznih država u kojima računaju na svoju pobjedu na predsjedničkim izborima u novembru, potencijalni rezultati glasanja u šačici država su preblizu da bi se mogli predvidjeti. U tim, takozvanim "swing states", glasačko tijelo je politički podijeljeno, i posljednjih godina svoju su podršku davali ili demokratskim ili republikanskim kandidatima.
To su države koje su kandidati ciljali svojim posjetama i oglašavanjem tokom kampanje. Stručnjaci se ne slažu uvijek oko toga koje su to “swing states”. Cook-ovo političko izvješće vidi Arizonu, Floridu, Michigan, Pennsylvaniju i Wisconsin kao takve države, dok drugi bi stručnjaci na popis dodali i New Hampshire, Sjevernu Karolinu i nekolicinu drugih.