Tokom prvih šest mjeseci na vlasti, francuski predsjednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) pokrenuo je brojne reforme, ali je zabilježio pad popularnosti u anketama javnog mnijenja, prenosi AFP.
Zapanjujući uspon bivšeg investicionog bankara potisnuo je u stranu tradicionalnu francusku desnicu i ljevicu, stvarajući solidnu poziciju za njegovu stranku centra Republika u pokretu (REM).
U kratkom roku, 39-godišnji političar ostvario je tri trijumfa u parlamentu, počinjući sa zakonom o raščišćavanju francuske politike, nakon čega su uslijedile reforme francuskog složenog zakona o radu i kontroverznog antiterorističkog zakona.
Reforma zakona o radu izazvala je štrajkove i političke proteste, ali su oni oslabili u odnosu na one koji su osujetili slične pokušaje njegovih prethodnika.
Snažna želja mladog čelnika za reformama - i korištenje izvršnih dekreta na reformi zakona o radu koje se smatralo taktikom prava jačeg - nije međutim realizirana bez visoke cijene po njega.
Stopa podrške čovjeku koji je na izborima u maju osvojio dvije trećine glasova opala je na samo 32 posto u anketi agencije YouGov objavljene 2. novembra.
Njegovi saveznici tvrde, međutim, da ga ne brine loša pozicija u anketama javnosti.
- Ima veoma dobru dugoročnu perspektivu i on neće odustati - kazao je jedan bliski saveznik.
Ovogodišnji izbori ostavili su Socijalističku partiju bivšeg čelnika Fransoa Olanda (Francois Hollande) u rasulu, dok je desničarska Republikanska stranka podijeljena između onih koji su se pridružili Makronovom REM-u, kao što je premijer Eduar Filip (Edouard Philippe), i onih koji žele da ostanu u opoziciji.
Makron se suočava s delikatnim balansiranjem dok pokušava da smanji poreze istovremeno umanjujući budžetski deficit - što se smatra ključnim za pridobijanje kredibiliteta među evropskim čelnicima dok insistira na ambicioznim reformama EU.
Naredne na Makronovoj frenetičnoj agendi su reforme osiguranja za nezaposlene, profesionalne obuke, stambene politike i akademskog obrazovanja.
Također nastoji provesti penzionu reformu i poteze na smanjenju parlamenta u kojem je 577 poslanika u donjem domu i još 348 u indirektno biranom Senatu.
Dolazeći na vlast nakon dvojice nepopularnih predsjednika koji su imali po samo jedan mandat, neefikasnog Holanda i krhkog Nikole Sarkozija (Nicolas Sarkozy), Makron pokušava obnoviti ugled predsjedničkog ureda i vratiti francusku snažnu poziciju na svjetskoj pozornici, piše AFP.