Dok zvaničnici RS ignoriraju problem koji su napravili, a ministri iz RS u Vijeću ministara BiH opstruiraju sasvim jasno i jedino rješenje, BHANSA-i prijeti kolaps, a dug BIH po osnovu izgubljenog arbitražnog spora sa slovenačkim „Viaductom“ raste iz dana u dan. Podsjetimo, još 2004. godine Vlada RS ovoj kompaniji dodijelila je koncesiju za izgradnju dvije hidroelektrane na Vrbasu, ali je taj ugovor raskinut nakon što je Vlada RS nekoliko kilometara uzvodno koncesiju dodijelila i Elektroprivredi RS. Na taj način je onemogućila realizaciju projekta investitora iz Slovenije, koji se smatrao, a na kraju i dokazao da je oštećen. Pošto u međunarodnom pravu RS nije relevantna adresa, spor je pokrenut protiv države, koja je ovih dana dovedena u situaciju da plaća kazne zbog neodgovornosti, neznanja, bahatosti i ko zna čega još od strane vlasti ovog entiteta.
Pravni zastupnik „Viaducta“ Predrag Baroš kaže za „Avaz“ da je još 2015. godine institucijama BiH dostavljena opomena pred pokretanje arbitražnog postupka, a godinu kasnije on je i pokrenut pred Međunarodnim centrom za investicijske sporove.
- Dosuđeni iznos iz arbitražne odluke je bio 38,9 miliona eura, ali on sadrži glavnicu i obračun kamate do dana donošenja odluke. U slučaju arbitraže u kojoj postoji osnova u korist tužitelja, to je jako veliki rizik za državu kao suprotnu stranu, upravo zbog te visoke kamate – kazao je Baroš za "Avaz".
Dodaje da je potom, pred Kantonalnim sudom u Sarajevu pokrenut postupak priznanja presude, pa je ona, nakon odluke Vrhovnog suda FBiH, postala pravosnažna i izjednačena je s pravosnažnim odlukama domaćih sudova. Baroš pojašnjava da je BiH od početka strana u arbitražnom postupku, te da je presudu danas moguće izvršiti iz sredstava i imovine države. Svoja potraživanja “Viaduct” nastoji naplatiti kroz sredstva iz državnog trezora, sredstava s računa u Luksemburgu, kroz objekte Centralne banke BiH u Mostaru, Banjoj Luci i Brčkom.
- Tužitelj tu nema ograničenja. Postoji mogućnost da se postupci izvršenja vode na teritoriji BIH, ali i da se izvršenje vrši i kroz imovinu BIH izvan zemlje. Tako je pokrenut i postupak protiv BHANSA-e. Taj postupak ne vodimo mi, nego kancelarija iz Belgije – dodaje Baroš za "Avaz".