RAZGOVOR

Denis Hadžović za "Avaz": Zakone usvojene nakon Dejtona ugraditi u Ustav BIH

Do juna i narednog zasjedanja Evropskog vijeća potrebno je donijeti dugoročne planove, koji bi bili u najboljem interesu građana i vladavine prava

Hadžović: Eliminirati mogućnosti blokade. Facebook

Alen Bajramovic

6.4.2025

6

Mnogo je dilema koje prate uspostavu nove parlamentarne većine u BiH, pitanje je jesu li dogovori o tome završili u ćorsokaku, ali direktor Centra za sigurnosne studije Denis Hadžović očekuje da programski ciljevi budu dopunjeni s obavezama kojima bi se ubrzale evropske integracije i učvrstio suverenitet. 

One koji su pominjani od strane lidera stranaka Hadžović smatra kratkoročnim ili populističkim.

Stimulirajuće za mir i sigurnost

- Do juna i narednog zasjedanja Evropskog vijeća potrebno je donijeti dugoročne planove, koji bi bili u najboljem interesu građana i vladavine prava. Trebalo bi nastojati da se svi zakoni, koji su doneseni u Parlamentarnoj skupštini nakon potpisivanja Dejtona, ugrade u Ustav. 

Na osnovu člana 10 Ustava koji kaže da se on može mijenjati na osnovu volje dvotrećinske većine prisutnih u Predstavničkom domu. Vjerujem da bi opozicija iz RS dala doprinos tome. To bi djelovalo stimulirajuće za mir i sigurnost u BiH, ali to bi bio i odgovor na ono što Dodik namjerava uraditi donošenjem novog ustava entiteta – kaže Hadžović.

Uhvatiti korak

Predlaže i da pravna stečevina EU bude prioritet zakonodavne vlasti, te da se zakoni usvajaju po hitnom ili skraćenom postupku, uz eliminaciju svih mogućnosti blokade. BiH na evropskom putu mora uhvatiti korak s drugim zemljama.

- Sve zemlje, koje rade ozbiljno, usvajaju skoro 100 zakona godišnje iz oblasti EU acquisa. Ne dozvoliti opstrukcije, već u izvornom obliku, s oznakom EU, te zakone transponirati u domaće zakonodavstvo. Treći prijedlog je da se napravi strategija povlačenja sredstava iz sedmogodišnjeg IPA 3 okvira, koji predviđa 14,9 milijardi eura grantova za zapadni Balkan. 

U prve tri godine BiH je povukla simboličnih 288 miliona, a po nekoj raspodjeli na raspolaganju je imala 1,25 miljardi eura. IPA 3 je struktuirana da se ne garantuje raspodjela koja je ranije važila. Zemlje koje su sposobne privlače sredstva i to uspješno rade Albanija, Srbija i Crna Gora. Previše je fokus na Planu rasta i ispunjavanju uslova za tu jednu milijardu, od čega je samo 30 posto grantova, a ostalo su krediti – ističe Hadžović.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.