Austrijski list Der Standard je komentirao je navode vezano hapšenje Milorada Dodik-a.
Oni kažu da su Rumunija, Češka i Turska tražile od EUFOR-a da bude pratnja SIPA-i pri hapšenju Dodiku. No, prema navodima ovog lista, na najvišem nivou u EU se interveniralo protiv takve podrške.
Čemu služe
Analitičar Tobi Fogel postavlja pitanje čemu onda služi EUFOR.
- EU institucije su smišljale razne izgovore zašto EUFOR ne bi trebao podržati SIPA-u, iako je to njegova osnovna svrha. SIPA do sada nije uhapsila Dodika jer to iz sigurnosnih razloga ne može učiniti bez podrške EUFOR-a. Dodik, s druge strane, indirektno prijeti nasiljem, okružujući se naoružanim tjelohraniteljima. Tako iskorištava neodlučnost EU kako bi pokazao slabost bosanskih institucija te nesmetano putuje unutar i izvan Bosne i Hercegovine, kao da nalog za hapšenje ne postoji - piše Der Standard.
Tobi Fogel iz Vijeća za politiku demokratizacije smatra da EU, kao i mnogo puta do sada, čeka i nada se najboljem.
- EU izbjegava suočavanje s problemima dok joj se oni ne nađu pred nosom. Podrška EUFOR-a SIPA-i ne bi predstavljala eskalaciju. Naprotiv, mogla bi spriječiti eskalaciju - mišljenja je Fogel.
Poručuje da je to zadatak EUFOR-a i ako to ne učini, postavlja se pitanje čemu onda služi.
Loše vijesti
- Ipak, u Briselu niko ne želi donositi odluke i proizvoditi “loše vijesti”, ili se iznosi argument da sprovođenje jednomjesečnog pritvora za Dodika nije vrijedno rizika od potencijalne eskalacije. Osim toga, u institucijama EU se vjeruje da će proširenje EU riješiti sve probleme. Neobično je i to što se u Briselu tvrdi da odluka o angažmanu EUFOR-a ne zavisi samo od rumunskog komandanta misije, Florina-Mariana Barbua. Barbu kao komandant EUFOR-a naravno može donositi operativne odluke samostalno - naglašava Fogel.
Navodi da je Politički i sigurnosni odbor EU uložilo prigovor na takav angažman, što Fogel smatra neuobičajenim.
- Time je Barbu, koji je signalizirao spremnost za intervenciju, zapravo onemogućen da djeluje - piše u tekstu.