Na današnjoj sjednici, Vijeće ministara BiH razmatralo je Informaciju o radu Tima za pregovore sa punomoćnicima firme Vijaduct d.o.o. Portorož i drugih, te usvojilo Zaključak da je Ministarstvo finansija i trezora BiH zaduženo da bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana, pripremi prijedlog rješenja za izvršenje isplate potraživanja, uključujući glavni dug, kamate i troškove arbitražnog postupka (što sa danom 01.03.2025. godine iznosi 110.169.862,95 KM).
Tim povodom se oglasio i zamjenik ministra finansija Muhamed Hasanović.
- Razumijem ozbiljnost situacije i svjestan sam da ovakvi predmeti mogu imati negativan utjecaj na međunarodni ugled Bosne i Hercegovine. Također, potpuno razumijem situaciju u BHANSA-i, koja je jedna od vitalnih državnih institucija i čiji se rad trenutno dovodi u pitanje, kako je i nedavno izvještavano, zbog prestanka finansiranja što bi eventualno moglo dovesti do obustave zračnog prometa u BiH, ali smatram da se ovaj problem ne treba riješiti na način koji bi mogao ugroziti fiskalnu stabilnost i dugoročnu održivost.
U konkretnom slučaju, kao i iz uvida u dokumentaciju, takvo rješenje zanemaruje nekoliko ključnih činjenica:Nnije poznato da li je u radu Tima uopće učestvovao predstavnik Vlade RS, iako je Vlada RS na prethodnoj sjednici bila eksplicitno pozvana da ga imenuje; ne navodi se iz kojih sredstava bi se ova obaveza platila, niti da li su sredstva planirana u budžetu institucija BiH; što nije u skladu sa Zakonom o finansiranju institucija Bosne i Hercegovine i Zakonom o Budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine; trenutno je na snazi privremeno finansiranje, što dodatno dovodi u pitanje pravnu i fiskalnu osnovu za ovakav zaključak, što opet nije u skladu sa Zakonom o Budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine i Instrukcijom o privremenom finasiranju institucija Bosne i Hercegovine za period januar- mart 2025. godine broj 05-16-2-7582-1/24 od 17.12.2024. godine.
Pozivam Pravobranilaštvo BiH da poduzme sve zakonom predviđene korake protiv entiteta koji je potpisom tadašnje predsjednice Vlade preuzeo obaveze 2017. godine, a sada pokušava izbjeći odgovornost. Bosna I Hercegovina mora aktivno štititi svoje interese – ne samo u ovom, nego i u svim budućim međunarodnim arbitražnim postupcima.
Smatram da je bitno ponovo istaći da je 01.06.2017. godine, tadašnja predsjednica Vlade RS-a Željka Cvijanović potpisala Sporazum o međusobnim pravima i obavezama u vezi sa arbitražnim postupkom u predmetu ”Viaduct d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik iz Aankarana, Republika Slovenija i Boris Goljševček iz Pirana, Republika Slovenija, protiv tužene Bosne i Hercegovine” (ICSID CASE NO. ARB/16/36) pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu (Službeni glasnik BiH broj: 54/17 http://www.sluzbenilist.ba/page/akt/K65LcLmeMwA= ), pri čemu je navedeno: