Nije pitanje hoće li Generalni sekretarijat Interpola u Lionu prihvatiti osnovanost raspisivanja međunarodne potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem, već samo u kojem roku će to uraditi, izjavio je za "Avaz" Damir Alić, advokat i nekadašnji tužilac.
Komentirajući informaciju da je Sud BiH raspisao međunarodnu potjernicu za zvaničnicima RS, pozivajući se na lična iskustva koja je imao tokom karijere tužioca, Alić ističe da je Interpol i za puno blaža krivična djela raspisivao međunarodne potjernice.
- Nema dileme apsolutno hoće li ili ne. Onog momenta kada je Sud BiH odredio privođenje s pritvorom ispunjen je opšti pritvorski uslov. Jedino je to bitna i odlučna činjenica koju Interpol gleda. Vrlo često su i Općinski sudovi raspisivali potjernicu, a mi sad imamo da je jedan od najznačajnijih sudova u državi utvrdio osnov sumnje.
Koji će to rok biti
Samo je administrativno – pravno pitanje da li će to biti u roku od 10, 5 ili 3 dana, a iz iskustva vam govorim da smo imali lokalne kriminalne bande za koje smo u roku od 24 sata dobijali raspisivanje Interpolove potjernice, samo zbog činjenice da sam ja imao usmena saznanja da se određena osoba nalazi van BiH – pojašnjava Alić.
Alić pojašnjava da raspisivanje crvene potjernice za Dodikom, koji se trenutno nalazi u Izraelu, predstavlja obavezu i državama članicama da ga privedu. Takvu obavezu više nemaju samo pripadnici policijskih agencija u BiH, već i svih agencija u Evropi.
Srbija posebno interesantna
- Sve države su dužne da ga liše slobode, ne samo granične kontrole, nego bilo koji službeni organ po saznanju da se osoba s potjernice nalazi na teritoriji te države. Posebno su obavještajne službe u pitanju, one se bave time.
Srbija je tu posebno interesantna, jer ona više njemu ne može odobriti ulazak i boravak, odnosno ima obavezu da ga liši slobode i preda u nadležnost BiH. Oni efektno rade kad su u pitanju te stvari, ali sad je njima problem što je u pitanju Milorad Dodik. Vidjet ćemo kako će se postaviti u toj situaciji – ističe Alić.