Sigurnost u digitalnom prostoru postaje jedno od ključnih pitanja digitalnog doba, ne samo zbog sve većeg broja ranjivosti u cloud okruženjima, već i zbog trenutne globalne političke situacije, izjavio je za “Avaz” IT stručnjak Senad Redžić, komentirajući rezultate istraživanja IBM-ovog X-Forcea, prema kojima je broj otkrivenih sigurnosnih slabosti širom svijeta u posljednje četiri godine porastao sa 1.700 na 3.900.
Ova analiza pokazala je da je BiH, s ocjenom rizika od 71 posto, najranjivija u Evropi.
Razvija se nevjerovatnom brzinom
- IT industrija, a posebno oblasti u kojima sam aktivan – umjetna inteligencija (AI) i mašinsko učenje (ML), razvija se zaista nevjerovatnom brzinom. Svakodnevno svjedočim inovacijama koje mijenjaju način na koji radimo, komuniciramo i koristimo digitalne servise. Nažalost, sigurnost korisnika i zaštita sistema ne prate taj razvoj istom dinamikom. Tehnologije se često uvode i koriste bez razmišljanja o sigurnosnim posljedicama, što otvara prostor za ozbiljne zloupotrebe – kaže Redžić.
Devet miliona sigurnosnih proboja
Dodaje da je u posljednjih 20 godina BiH pretrpjela blizu devet miliona sigurnosnih proboja, što dokazuje ozbiljne slabosti u digitalnoj infrastrukturi i visok nivo izloženosti cyber prijetnjama.
- Balkan, a naročito BiH, predstavljaju idealnu metu za kibernetičke napade zbog nedostatka ulaganja u sigurnosnu infrastrukturu, zastarjelih tehnologija, odljeva stručnjaka i neadekvatne regulative.
- Posljedice mogu biti ozbiljne. Ako se situacija ne promijeni, BiH bi mogla postati glavna ulazna tačka za kibernetičke napade u Evropi, sa svim negativnim posljedicama koje takav status nosi. Masovna krađa identiteta postat će sve češća, a vidimo da lični podaci građana već cirkulišu na dark webu i potencijalno se koriste za razne kriminalne aktivnosti.