Sud BiH u srijedu će saopćiti prvostepenu presudu u predmetu protiv predsjednika RS Milorada Dodika. Izricanje presude s ogromnom pažnjom će se pratiti, ne samo u BiH, već i u regionu i svijetu, dijelom i zbog kontinuiranih prijetnji odgovorima iz RS u slučaju osuđujuće presude.
S druge strane, raste pritisak na Sud, nezabilježen u novijoj historiji BiH. Stvaraju ga političari, koji odgovornost za posljedice pokušavaju prebaciti na sutkinju koja vodi ovaj proces, ali indirektno i na one koji joj iskazuju podršku.
Lični komentari
- Iako se za ovaj konkretan predmet, koji ne mogu komentarisati, možda može tvrditi da je po značaju bez presedana, pitanje zaštite nosilaca pravosudnih funkcija u javnosti od profesionalnih udruženja i tijela, kao što je naš VSTV, i globalno se često postavlja. Odgovor nije tako jednostavan kako se čini. Zaista, ako se sudije javno kritikuju ili prozivaju, to eventualno može potkopati njihovu sposobnost da donose nepristrasne odluke, a niko ne želi da na odluke utječe politički pritisak ili javno mnijenje, pa da dođemo do onoga što se naziva „tabloidna pravda“. S druge strane, sudije su svjesne da su javni službenici i da se određene kritike, pa i neprihvatljivi, a često i besmisleni lični komentari, teško mogu izbjeći i fokusiraju se na procesna i materijalna pitanja – kaže za „Avaz“ pravni ekspert Arben Murtezić.
On dodaje da javne rasprave između VSTV-a, profesionalnih udruženja i političara u toku suđenja mogu biti i kontraproduktivne, jer „ako postoji i jedan način da se neka rečenica pogrešno protumači, neko će ga naći“.
Poseban problem
- Stara je izreka da iz suda najmanje jedna strana izlazi nezadovoljna, a sigurno je poseban problem kada govorimo o potencijalno stotinama hiljada nezadovoljnih. Naravno, svi imamo pravo da imamo svoje mišljenje o postupcima i odlukama, pa ako hoćete i da „navijamo“, budemo zadovoljni ili ne, da ne govorim o tome da je objektivna kritika dobro došla – kaže Arben Murtezić.
Složene okolnosti
- Suština je da imamo sistem koji omogućava da se i u složenim okolnostima ostvare pretpostavke da se postupci privedu kraju, te odluke donesu u skladu sa zakonom i onim što je utvrđeno u tom postupku. Treba imati više povjerenja u sistem i ljude koji ga čine, a stalne frustracije ne vode ničemu dobrom – ističe Murtezić na kraju.