U zaštićenom području - Zaštićeni pejzaž "Bijambare", Krivajevići kod Sarajeva danas je održan prvi sastanak federalnih i kantonalnih inspektora zaštite prirode o temi inspekcijskog nadzora u toj oblasti.
Sastanak je održan povodom donošenja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode, a u skladu sa ovlaštenjima i obavezama o saradnji Federalne uprave za inspekcijske poslove i kantonalnih uprava za inspekcijske poslove/inspekcijskih organa u SBK i HNK/Ž utvrđenim Zakonom o inspekcijama Federacije BiH, u organizaciji Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Ključne izmjene zakona
Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder naglasila je da su izmjene Zakona ključne za unaprjeđenje zaštite prirodnih dobara, povećanje nadzora nad zaštićenim područjima i bolju koordinaciju između nadležnih institucija.
- Zaštita prirode zahtijeva odlučne i efikasne mjere, a inspektori imaju ključnu ulogu u provođenju zakonskih odredbi. Drago mi je da sam danas od inspektora čula koliko su zakonska poboljšanja korak naprijed, za njihov rad i za efikasniju zaštitu prirode. Naš cilj je osigurati bolji nadzor i strože sankcije za prekršitelje, ali i pružiti podršku onima koji odgovorno upravljaju prirodnim bogatstvima. Mi smo izmjenama zakona donijeli važna poboljšanja, od pojednostavljenja proglašenja zaštićenih područja gdje sad lokalne zajednice imaju mogućnost za to, pa do unošenja pojma sedra i preciznijeg definiranja uloga inspekcija i drago mi je da je podrška u oba doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine bila skoro jednoglasna. Sad je na nama da te izmjene implementiramo na najbolji način i u tome su nam inspekcije desna ruka - istakla je Pozder.
Važnost saradnje
Direktorica Federalne uprave za inspekcijske poslove Ivana Prvulović iskazala je zadovoljstvo velikim odzivom kantonalnih inspekcijskih organa i naglasila važnost kvalitetne saradnje s resornim ministarstvom i sinergijskog djelovanja inspekcijskih organa.
- Donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode stekli su se uslovi za efektivniji inspekcijski nadzor u oblasti zaštite prirode. Zakonom su preciznije definisane nadležnosti inspekcijske službe za zaštitu prirode ali i ostalih organa u sistemu zaštite prirode. Zahvaljujemo Federalnom ministarstvu okoliša i turizma i ministrici Pozder što, u svakoj prilici, uvažava ulogu i značaj inspekcijskih organa u procesu donošenja zakona - izjavila je direktorica Prvulović.
O nadzorničkoj službi javne ustanove za zaštićena prirodna područja, koja je izmjenama Zakona pozicionirana kao oslonac inspekcijskih organa u provođenju Zakona, govorio je direktor Kantonalne javne ustanove za zaštićena prirodna područja Sarajevo Asad Jelešković.
Održana diskusija
Glavna federalna šumarska inspektorica po ovlaštenju Zita Ahmetagić i federalna inspektorica zaštite prirode Adisa Marshall održale su prezentaciju o nadležnostima, ulozi i aktivnostima Federalne uprave za inspekcijske poslove u oblasti zaštite prirode. Nakon toga je održana diskusija, a artikulisani su zaključci za unaprjeđenje saradnje i inspekcijskog nadzora u toj oblasti.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode stupio je na snagu 18.2.2025. godine. Time su precizirane odredbe koje se odnose na speleološke objekte i njihovo otkriće, invazivne vrste i upravljanje njima, nadzorničku službu u zaštićenim područjima, postupak proglašenja zaštićenih područja te upravni i inspekcijski nadzor te su određene strože prekršajne sankcije. Osim minerala, sigovina i fosila, pod zakonsku zaštitu je stavljena i sedra, što se smatra izuzetno značajnim unaprjeđenjem za rad inspektora na njenoj zaštiti, saopćeno je iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.