Općinski sud u Kiseljaku potvrdio je optužnicu Kantonalnog suda u Travniku u kojoj se aktivisti pokreta "Karton revolucija" Nedim Musić i Adi Selman terete da su počinili krivično djelo Oštećenje tuđe stvari iz člana 293. stav 1. u vezi sa članom 31. Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine.
Terete se da su 6. juna 2024. godine "oštetili tuđu stvar na način da je Adi Selman uz pomoć sjekire udarajući oštrim dijelom oštetio dva šlaufa, jedan promjera 1 col a drugi promjera ¾ col-a, dok je Nedim Musić sve navedene radnje snimao, svjesni da na prednji način oštećuju tuđu stvari i htijući to, a na koji način je na navedenim šlaufima nastupila šteta u vidu pukotina na mjestu kojih je isticala voda" kako piše u optužnici.
Selman za "Avaz" navodi da ilegalna gradnja i priključci na Prokoškom jezeru nisu sporni Tužilaštvu Srednjobosanskog kantona.
- Suština je sljedeća. Preko 200 je ilegalnih objekata, ilegalni apartmani, ilegalni radnici, ilegalni vodotoci, uništavanje Prokoškog jezera, nelegalna gradnja i tako dalje. To nije interesantno Tužilaštvu Srednjobosanskog kantona i oko toga se ne pokreću bilo kakvi procesi, iako imamo na desetine, stotine i hiljade dokaza, ali plastično crijevo koje je pritom ilegalno je prioritet tužilaštva koje je podiglo optužnicu protiv dvojice aktivista koji su željeli da ukažu na nezakonite radnje. Sada se nama kao građanima koji se bore za zaštitu prirode prijeti kaznom zatvora zbog ilegalnog plastičnog šlaufa - kazao je Selman.
Ne prihvataju nagodbu
Selman poručuje da će se braniti i da neće prihvatiti ponudu na šest mjeseci zatvora uslovno.
- Mi ćemo se braniti. Mi ne prihvatamo ponudu da idemo uslovno na šest mjeseci zatvora. Branit ćemo se i dokazati našu nevinost, a s druge strane, jače nego ikada ćemo krenuti u borbu da se krenu procesuirati slučajevi koji nam uzimaju nedavno 27 života, koji su nas doveli u ovakvu situaciju. Još jače ćemo krenuti da se slučajevi pravog velikog kriminala počnu procesuirati, a ne da se dopusti da na ovakav način pritišću ljudi, aktivisti i preko nas svi građani BiH - kazao je Selman.
"Šutite i ne talasajte"
On smatra da se ovim činom šalju dvije poruke, kako mladima, tako i svim građanima u BiH.
- Mi smo to doživjeli tako da nam se šalju dvije poruke. Prva poruka je "možete otići iz države", a druga poruka je "sjedite tu, šutite i ne talasajte" i pustite sistem da nastavi da uništava ovu državu. Pustite tajkune, lokalne baje da nastave raditi što žele. To je poruka straha, a preko nas se šalje poruka i svim građanima da se ne vrijedi boriti za pravdu. A mi im poručujemo da ćemo se izboriti za pravdu - kazao je Selman.
Očekuju podršku javnosti
Selman za "Avaz" kaže da oni očekuju podršku šireg dijela javnosti, prije svega ekoloških udruženja, ali i međunarodne zajednice.
- Očekujemo i vjerujemo u podršku ekoloških organizacija prije svega. Očekujemo i nadamo se podršci i međunarodne zajednice. Mi smo spremni nositi odgovornost i spremni smo biti suđeni za bilo šta, ali ovo je očigledan i jasan pritisak na ljude koji se bore za pravdu da se ne bi tretirali suštinski problemi zbog kojih svi ostajemo i bez prirode i bez života. Vjerujemo u podršku javnosti, ekoloških organizacija i medija. Smatramod a su ovdje mediji najvažniji faktor, jer mediji su nažalost u ovoj državi posljednja brana koja nas dijeli od totalne provalije. Tako da vjerujem, da ako se svi zajedno ujedinimo, da možemo ovaj slučaj preokrenuti u interesu naroda BiH, u interesu života i interesu pravde - zaključio je Selman.