Nakon dvostrukog ubistva u Kalesiji, Misija OSCE-a u BiH pozvala je Ministarstvo pravde i Vladu FBiH da na dnevni red hitno vrate usvajanje izmjena i dopuna Krivičnog zakona FBiH, naglašavajući da su one davno trebale biti usvojene. Iz OSCE-a podsjećaju da su ove izmjene ključne za usklađivanje domaćeg zakonodavstva s Konvencijom Vijeća Evrope o svprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, poznatijom kao Istanbulska konvencija, te da daljnja odlaganja ne samo da ometaju neophodne zakonske reforme, već i žrtve stavljaju u veći rizik.
Podsjetimo, izmjene Krivičnog zakona FBiH povučene su s dnevnog reda sjednice Predstavničkog doma Parlamenta FBiH 4. februara. Predsjedavajući Dragan Mioković kaže za “Avaz” da je i prije užasnog zločina u Kalesiji od ministra pravde tražio informaciju kada će prijedlog biti ponovo dostavljen Parlamentu, te da je dobio odgovor da se još radi na usaglašavanju člana zbog kojeg je protestirala novinarska zajednica i da to neće biti moguće do naredne sjednice.
- Izmjene Krivičnog zakona neće se naći na sjednici 26. februara i nadam se da ćemo ih razmatrati na martovskoj sjednici. Imam potrebu da kažem da je nemoguće formulisati najoštriji član najstrožijeg krivičnog zakona kojim se mogu mijenjati mentalitet, kvazi – tradicija i sve što opterećuje jedno patrijarhalno i konzervativno društvo kakvo je naše – kazao nam je Mioković.
On dodaje da bh. društvo mora prihvatiti odgovornost i suočiti se s činjenicom da nasilnici i ubice, zbog toga što su fizički snažniji i što redovno izostaje osuda većeg dijela društva, smatraju da mogu raditi šta žele
- Da su strožije sankcije, same po sebi, rješenje za bilo šta, pa i za ovu vrstu krivičnih djela, SAD bi bile najsigurnija država na svijetu. A znamo da nisu. Spreman sam da potpišem da su predviđene kazne za ova krivična djela i do sada bile prilično dobre, ali pozivam da se provjeri koliko izrečenih kazni u posljednjih pet godina, za nasilje bilo koje vrste, inklinira zakonskom minimumu, a koliko maksimumu. Vidjećete da ih je većina bliža zakonskom minimumu. Ja mislim da je zakon dobar, ali da je primjena zakona nešto o čemu bi se moglo pričati – ističe Mioković.
Prema njegovim riječima, izmjenama zakona, koje bi se trebale naći pred poslanicima, femicid nije predviđen kao posebno krivično djelo.
- Ne samo da nije uvedeno posebno krivično djelo, nego ni riječ femicid nije uvedena u zakon. Moj stav je da bi rodno zasnovano ubistvo u zakon trebalo uvesti kao tešku otežavajuću okolnost, a ne kao posebno krivično djelo. Iz ugla operativca mislim da bi takvo djelo bilo vrlo teško dokazati. Ne tvrdim da bi bilo nemoguće, ali mislim da bi bilo vrlo teško dokazati da je osoba ubijena samo zato što je žena. Mislim da je u svakom slučaju zakon poboljšan – ističe Mioković.