SKUPŠTINA

Šta znače usvojene izmjene i dopune Zakona o državnoj službi u KS: Da li će građanima biti natovaren novi kontingent uhljeba?

Izmjenama zakona predviđeno je da se u organe Kantona Sarajevo zaposle savjetnici kojima će osnovna plaća iznositi 2.464 KM

Skupština KS: Slijedi li novi udar na džepove građana. Vlada KS

Danijal Hadzovic

prije 7 dana

Skupština Kantona Sarajevo usvojila je izmjene Zakona o državnoj službi u KS, prema kojem će svaki ministar, načelnik, gradonačelnik i premijer imati pravo na po dva savjetnika.

Za ovaj zakon glasalo je 18 poslanika, šest je bilo protiv, dok su dva poslanika bila suzdržana.

Izmjenama zakona predviđeno je da se u organe Kantona Sarajevo zaposle savjetnici kojima će osnovna plaća iznositi 2.464 KM.

SDA protiv

Najoštriji u kritikama zbog usvajanja ovog zakona bili su poslanici iz SDA, koji su konstatirali da će zapošljavanjem savjetnika doći do milionskih izdavanja za njihove plaće i naknade.

Zastupnik ove stranke Haris Zahiragić kazao je da će građane ovo koštati više od 4 miliona KM godišnje.

- Željeli su da isto pravo na 2 savjetnika propišu i za Predsjedavajućeg Skupštine Okerića (Elvedina) i predsjedavajuće OV, ali smo ih u tome spriječili u javnoj raspravi, prije svega zahvaljujući činjenici da je resorna ministrica bila djelimično racionalna – objavio je Zahiragić.

Njegov kolega Faruk Kapidžić ovu odluku nazvao je suludom.

- Suluda odluka skupštinske većine da s grbače građana Kantona Sarajevo omogući nova stranačka uhljebljavanja, predstavlja vrhunac politike koju provodi Konakovićeva raštimana koalicija. Radi se o politici povećanja javne potrošnje, budžetskog finansiranja stranačkih biznismena i udruženja, te totalnom pustošenju javnih dobara – kazao je Kapidžić.

Smirivanje javnosti

Zastupnik SDP-a Samir Avdić tvrdi, s druge strane, da se ovim izmjenama zapravo uvodi red, jer su zbog nereguliranosti politički funkcioneri imali mogućnost postavljati neograničen broj savjetnika.

- Otkako je posljednji put mijenjan ovaj zakon, 2015. godine, načelnici i gradonačelnici u KS su bez obzira na njega (kantonalni zakon), ili upravo s obzirom na njegovu nedorečenost, redovno angažovali savjetnike i to u neograničenom broju – pa ih je tako ilidžanski Memić imao 3 do 4, baš kao i trnovski Berilo, dok ih je „centralni“ Ajnadžić u jednom trenutku imao čak 7, kolikim se brojem u jednom trenutku može pohvaliti i gradonačelnik Skaka (podaci dostupni kroz istraživanja CIN-a). Gradonačelnica Karić ih je u svom savjetničkom timu imala i više, ali su u njenom slučaju svi pristali da je savjetuju besplatno – istakao je Avdić.

Ipak, ključno pitanje koje je ostaje je: da li će ova odluka i koliko dodatno koštati građane u Kantonu Sarajevo?

Za sada pozicija i opozicija daju kontradiktorne odgovore na ovo pitanje, no rezultate ćemo uskoro znati.

Pravo ukinuto 2015.

Kantonalnim ministrima, ostalim kantonalnim zvaničnicima i direktorima kantonalnih preduzeća 2015. godine ukinuto je pravo na savjetnike i pravo na „bijeli hljeb“ po završetku mandata. To pravo im je ukinuto na prijedlog tada DF-ovog kantonalnog zastupnika Mirsada Pindže.

Izmjenama i dopunama Zakona o platama i naknadama u organima vlasti Kantona Sarajevo je planirano da savjetnik nosioca funkcije ima koeficijent od 6,40, koji se množi s osnovicom koja bi u 2025. godini, nakon usklađivanja, trebala iznositi 425 KM. Na funkciju savjetnika ne dolazi se javnim konkursom već direktnim odabirom premijera/ministra/načelnika/gradonačelnika. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.