Prosječnoj četveročlanoj porodici, koja bi u svojoj ishrani koristila samo hljeb i mlijeko, potrebno je gotovo 500 KM mjesečno, pokazuju podaci Udruženja za zaštitu potrošača Srednja Bosna iz Travnika. U svjetlu novog poskupljenja hljeba i peciva, predsjednik udruženja Admir Arnautović bavio se kalkulacijom cijena neophodnih sirovina i došao do zabrinjavajućih podataka.
- Kilogram bijelog hljeba, s brašnom, kvascem, vodom, strujom i solju, koštao je 1,14 KM. Ako kupimo brašno u vreći od 25 kilograma, cijena je 0,79 KM po kilogramu, a pekari brašno kupuju još povoljnije i ne peku po jedan hljeb u rerni – kaže Arnautović.
Dodaje da se za iznos prosječne plaće 2020. godine u FBiH moglo kupiti 1.017, dok je u 2025. godini on dovoljan za 701 kilogram hljeba, jer svake godine cijene pekarskih proizvoda rastu za 10 do 20 posto.
- Ove godine smo imali novogodišnji rast, a sad imamo novu najavu poskupljenja već krajem februara, iako je prethodna “korekcija cijena” bila prije nešto više od mjesec. Rast cijena od po 10 do 20 feninga po proizvodu je oproban recept i do sada nije stvarao ozbiljnije pobune građana, ali kad to uporedimo s periodom od prije četiri godine - cijena hljeba je porasla za 117 posto. Kako je cijena hljeba, uz gorivo i električnu energiju, okidač rasta cijena i u svim ostalim privrednim granama, posebno u ugostiteljstvu, ovakve cijene hljeba su nešto što potrošačima predstavlja sve veći problem – ističe Arnautović.