TO SU TE PROMJENE

Sjaši, Sebija, da uzjaše Murta: KCUS tone, ali Trojki je najbitnije ko će oglođati plijen

I dok traje ogorčena borba ko će zagospodariti nad KCUS-om, nedostaju lijekovi, materijalna sredstva, a pacijenti mogu računati na ogromne liste čekan

KCUS: Zbog političkih igrarija ispaštaju pacijenti. Avaz

Danijal Hadzovic

prije 10 sati 49 minuta

Sebija Izetbegović postala je svojevrsni „poster boy“ borbe Trojke za dolazak na vlast. Vjerovatno nije bilo omraženije ličnosti kod njihovih pristalica i češće napadane mete koja je služila kao alarm zašto je skidanje SDA s vlasti naprosto nužno. A nije da im je u tom pogledu falilo argumenata od nepostičkog postavljanja, do prosipanja sile po KCUS-u i prijetnji „čupanjem grkljana“ do zloupotrebe vlastitog supruga za upravljanje države.

Može gore

Ipak, mnogi uposlenici KCUS-a, uključujući i njene dojučerašnje protivnike, sada se s nostalgijom sjećaju vremena kad je ovom institucijom vladala Sebija Izetbegović.

Od preuzimanja Trojke Klinički centar nalazi se u velikom gubitku, pa su tako samo u prvih devet mjeseci prošle godine poslovali s gubitkom od čak šest miliona KM.

No, stranke Trojke nemaju kad da se bave ovim rezultatima. Oni su i dalje posvećeni borbom ko će preuzeti kontrolu nad KCUS-om.

Kada su preuzeli Kanton Sarajevo govorili su da je neophodno da preuzmu i federalni nivo vlasti kako bi se, između ostalog, riješili i Sebije.

Kada je formirana nova vlast na nivou Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) bilo je najavljeno da kreće smjena tadašnje uprave Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) te izbor novog rukovodstva.

Tada su stranke koje čine vlast na nivou FBiH dogovorile raspodjelu pozicija, prema kojoj je prijedlog imenovanja direktora KCUS-a pripao Narodu i Pravdi (NiP). Tu poziciju namijenili su Ismetu Gavrankapetanoviću.

Iako prvorangirani, Gavrankapetanović nije dobio saglasnost federalnog ministra zdravstva Nediljka Rimca (HDZ 1990) za imenovanje, a iz NiP-a je uslijedila žestoka reakcija.

 Trljanje ruku

Upravni odbor Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) na sjednici održanoj 10. februara odlučio je van snage staviti odluku o imenovanju Ismeta Gavrankapetanovića za direktora najveće zdravstvene institucije u Bosni i Hercegovini. Odluka je donesena uz minimalnu većinu od šest glasova.

Za to vrijeme, iz SDP-a su mogli trljati zadovoljno ruke, s obzirom na to da je to značilo da njihov Alen Pilav ostaje na čelu KCUS-a.

I dr. Dragan Stevanović, član SDP-a, na kraju je morao priznati da je „puna istina da je Trojka diletantski vodila postupak smjene i instaliranja nove uprave na KCUS/UKCS i da su to vješto iskoristili HDZ 1990 i ministar Rimac za vođenje svoje uobičajene trgovačke politike“.

I dok traje ogorčena borba ko će zagospodariti nad KCUS-om, čiji će biti direktor i ko će postaviti više svojih ljudi u upravni odbor, dotle Centar posluje u minusu, nedostaju lijekovi, materijalna sredstva, a pacijenti mogu računati na ogromne liste čekanja.

No, koga briga za to. Najvažnije je preuzeti plijen. Sjaši, Sebija, da uzjaše Murta.


Neočekivani problem

Izgleda da su političke stranke sada suočene s novim, neočekivanim problemom – koliko je važno zadržati politički utjecaj u zdravstvu, a koliko se može zanemariti menadžerska strana? Jer u trenutnoj situaciji, pitanje nije samo ko vodi KCUS, već kako će ta institucija preživjeti finansijsku krizu i, najvažnije, pružiti adekvatnu zdravstvenu zaštitu građanima. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.