BUDŽETSKA DRŽAVA

Za Maskovom DOGE revolucijom i naša zemlja vapi: Je li vrijeme da se BiH počne rješavati prekomjernih uhljeba?

Ako bi se slijedio model DOGE, BiH bi mogla uštedjeti značajna sredstva koja bi bila bolje usmjerena u ključne sektore

Mask: Reže bez milosti. Facebook

Danijal Hadzovic

prije 9 sati 54 minute

Znate li da u Bosni i Hercegovini egzistira Komisija za koncesije koja djeluje već punih 20 godina? U tih 20 godina ona nije izdala niti jednu koncesiju, jer to predstavlja nadležnost entiteta. No, u navedenoj komisiji zaposleno je četrnaest osoba koji uredno dolaze na posao i primaju svaku plaću, uprkos činjenici da i ne mogu baš mnogo toga raditi. A ovo je samo jedna u nizu ovakvih institucija koje egzistiraju u BiH i troše poreski novac. Prije nekoliko godina pravi hit je bilo saznanje da je u našoj zemlji egzistirala i Agencija za nuklearnu energiju.

Oštro rezanje

Elon Mask (Musk), najveći svjetski inovator poznat po uspješnim projektima poput SpaceX-a i Tesle, od predsjednika Donalda Trampa (Trump) postavljen je na čelo DOGE-a (Digital Optimization of Government Employees), agencije zadužene da se obračuna s prekomjernom potrošnjom i suvišnim programima u vladi, a svijet je uzdrmala odluka o ukidanju USAID-a.

Mask planira smanjiti broj zaposlenih u administraciji SAD za 10-15 posto u iduće četiri godine.

Čavalić: Postoji potreba. Facebook

Prema podacima Svjetske banke, gotovo 44 posto zaposlenih u BiH radi u javnom sektoru, u čimu smo svjetski rekorderi. Ovo stvara ozbiljan izazov za ekonomiju BiH, koja već dugo pati od visoke javne potrošnje i opterećenja privatnog sektora, a istovremeno se suočava s niskim nivoima produktivnosti u javnoj administraciji.

S obzirom na visoki udio zaposlenih u državnoj službi, postavlja se pitanje: Je li BiH spremna za primjenu DOGE modela i smanjenje administracije, baš kao što to želi Mask u SAD?

Admir Čavalić, ekonomist i zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, u razgovoru za „Dnevni avaz“ navodi da je takav program svakako potreban Bosni i Hercegovini.

- Jasno je da postoji potreba i dovoljno prostora za djelovanje DOGE odjela u našoj zemlji. O produktivnosti javnog sektora da ne pričamo. DOGE bi za početak mogao narušiti nepisano pravilo da u javnom sektoru nema otkaza. Dalji koraci bi slijedili: otpuštanje ili otkazivanje nekih drugih angažmana onih koji nemaju validne diplome, onih koji su u sukobu interesa, te onih koji su napravili određene prekršaje, ugrozili posao, poduzeće, ustanovu, uopšteno javni interes i slično – smatra Čavalić.

Korisno za radnike

Ekonomist Damir Bećirović smatra da bi implementacija takvih reformi u BiH bila teško izvodiva zbog političkih razloga.

Bećirović: Nema političke volje. Facebook

- Našom politikom prevladava stranačka, a ne ekonomska logika. Naravno, oni ne razmišljaju o dugoročnom interesu za bh. ekonomiju i društvo, nego obezbjeđivanju dovoljnog broja glasova kako bi se održavali na vlasti, a tome upravo glomazni javni sektor služi. Dakle, u njihovoj računici administracija uvijek može biti još i veća – navodi Bećirović za „Dnevni avaz“.

Ako bi se slijedio model DOGE, BiH bi mogla uštedjeti značajna sredstva koja bi bila bolje usmjerena u ključne sektore kao što su obrazovanje, zdravstvo i pravosudni sistem. No, postoji li političke volje za to?

Nužnost za razvoj

DOGE, program smanjenja broja administrativnih radnika, koji je uspješno implementiran u SAD pod vođstvom Elona Maska, mogao bi biti koristan model za BiH. Uprkos izazovima s političkim otporima, smanjenje viška zaposlenih u javnoj administraciji i povećanje efikasnosti bi svakako doprinijelo dugoročnom ekonomskom zdravlju zemlje. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.