Javna ustanova Centar za napredne tehnologije iz Sarajeva dobitnik je specijalnog priznanja „Made in BIH“ za najbolji tehničko-inžinjerski projekt u BiH. Radi se o projektu u okviru kojeg je dizjanirano više vrsta bespilotnih letjelica, o čemu je „Avaz“ i ranije pisao, a priznanje CNT-u dodijeljeno je u okviru „BH sedmice inžinjerstva“, u kategoriji „Pokretači razvoja“.
Sistemski način
- Ovo nam je ljudska satisfakcija u smislu da se ono što radimo prepoznaje, da ljudi razumiju, ne samo da to ima neku funkciju, već i da to može biti pokretač razvoj. Da se krene s ovim projektima, ali na sistemski način – kazao je za „Avaz“ direktor CNT-a Sarajevo Ensar Mulaosmanović.
Na izradi prototipova prvih bh. dronova radilo je desetak eksperata iz oblasti inžinjerstva, elektronike, modeliranja, aerodinamike ... Šest bespilotnih letjelica spremno je za serijsku proizvodnju.
- Radi se o multirotorima, quadcopterima, hexacopterima i dronovima s fiksnim krilima. Riječ je o šest letjelica, koje u svom nazivu nose ime BiH. Njihova je namjena različita, od kontrole, nadgledanja u šumarstvu, nadzora ili sjetve u poljoprivredi, gašenja požara ispuštanjem praha za gašenje ... Nedavno smo imali nekoliko upita, da se uz pomoć dronova čiste prozori na visokim zgradama, da se priključi crijevo i da se podignu na potrebnu visinu.
Dobra nosivost
Nosivost jednog od njih je 20 kilograma, tako da njemu ne bi bio problem da izdrži pritisak vode. Kada je o vojnoj upotrebi riječ, uvijek se o tome razmišlja. Postoji mogućnost i za takvu vrstu upotrebe, jer ovo treba komercijalno eksploatirati – ističe Mulaosmanović.
Razgovori o početku serijske proizvodnje su u toku, a bh. bespilotne letjelice mogu se nositi s konkurencijom.