HOĆE LI IKADA BITI BOLJE

Nedovoljna izdvajanja za Fond solidarnosti: Pacijenti s najtežim oboljenjima i dalje na listama čekanja

Prema procjenama Fonda solidarnosti, potrebno je 106 miliona KM za ovu godinu, kaže Glušac

Liste čekanja nisu ukinute. Facebook

Alen Bajramovic

prije 7 sati 46 minuta

Iako je u budžetu FBiH za 2025. godinu transfer za Fond solidarnosti uvećan za 20 miliona, ukupan iznos od 70 miliona KM predstavlja samo dio potrebnih sredstava za finansiranje liječenja teško oboljelih pacijenata u FBiH.

Isti broj

- Prema procjenama Fonda solidarnosti, potrebno je 106 miliona KM za ovu godinu, što znači da je ovo svega dvije trećine od stvarnih potreba. I dalje nam ostaju liste čekanja, s tim da su KS i BPK donijeli odluke da preuzimaju svoje pacijente i potez ministara Enisa Hasanovića i Senada Čelje je za pohvalu – kazala nam je predsjednica Udruženja oboljelih i liječenih od tumora dojke “Renesansa” Enida Glušac.

Predstavnici inicijative “Glasaj za život”, koju čine udruženja oboljelih i liječenih od tumora dojke “Renesansa”, oboljelih od reumatoidnog artritisa i ostalih reumatskih bolesti “Snaga”, oboljelih od multiplog mijeloma, mijelodisplastičnog sindroma i drugih rijetkih krvnih bolesti u BiH, te Udruženje distrofičara Cazin, nastoje dobiti podršku i drugih kantonalnih ministarstava, kako bi i oni donijeli odluke kakve su na snazi u KS i BPK.

Bez pacijenata iz ova dva kantona, na listi čekanja za kupovinu lijekova je blizu 1.000 pacijenata iz drugih kantona u FBiH. Otprilike isti broj je i onih koji čekaju da dobiju medicinske usluge.

Glušac: Lijek koji se koristi za više različitih indikacija kod nas je propisan samo za jednu bolest. Facebook

Druge indikacije

- Ovo je totalni kolaps zdravstvenog sistema, jer mi nemamo jedan već više problema. Liste čekanja su najevidentnije, ali zbog tendera koji nisu na vrijeme i dobro raspisani stalno imamo i deficit citostatika. Imamo i problem, o kojem gotovo niko ne govori, a to su lijekovi koji se nalaze na listi, ali za neke druge indikacije. Recimo, lijek koji se koristi za više različitih indikacija kod nas je propisan samo za jednu bolest – ističe Glušac.

Odustaju od terapija

- Ako pacijent boluje od druge bolesti, za koju se isti lijek upotrebljava, on ga mora kupovati. Ti lijekovi koštaju od nekoliko stotina do nekoliko hiljada maraka. Pacijenti ne mogu podnijeti te troškove, nerijetko odustaju od terapija, a uzrok problemu je činjenica da se već šest godina nije revidirala lista onkoloških lijekova, koju je po zakonu potrebno najmanje jednom godišnje revidirati, a u svijetu se to radi svaka dva mjeseca – kaže za “Avaz” Enida Glušac.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.