Zbog sve učestalijih pokušaja prevara na internetskim stranicama za kupoprodaju, koje putem društvenih mreža najčešće nude robu po cijeni od dva eura, Raiffeisen banka pozvala je jučer klijente na dodatni oprez prilikom obavljanja internetskih transakcija i da na sumnjivim stranicama ne unose podatke o svojim bankovnim karticama.
"Digitalni novčanici"
Riječ je o phishing napadu, upozoravaju, te pokušaju iznuđivanja povjerljivih podataka, kao što su korisnička imena, lozinke i podaci o karticama, s ciljem njihove zloupotrebe.
Nekoliko dana ranije iz "BH Pošte“ ponovo su upozorili na pokušaje prevare putem lažnih SMS poruka, kojima se korisnici obavještavaju da je dostava njihove pošiljke bila neuspješna i traže da posjete sumnjive stranice, često s ciljem pribavljanja njihovih ličnih podataka.
Prevare potpomognute cyber alatima, koje se zasnivaju na krađi podataka, događaju se unazad dvije-tri godine, kaže direktor cyber sigurnosti u kompaniji "Zira“ Senad Džananović.
Dodaje da se takvi pokušaji obično dešavaju na platformama za objavljivanje oglasa i društvenim mrežama na kojima se vrši trgovina.
- Obično se traže žrtve koje nešto prodaju. Zamolim vas da unesete svoje podatke na portal pošte, kako bih izvršio uplatu. Pošalju link stranice, koja je gotovo istovjetna originalnoj, ljudi unesu podatke, ali umjesto da neko uplati na njihov račun, novac se s njihovog prebacuje na neke druge račune.
U posljednje vrijeme sve češće se koriste i digitalni novčanici, koji se otvaraju u bankama širom svijeta, uglavnom u državama s nižim standardima za sprečavanje pranja novca. Za njih se veže veći broj kartica. Novac se najprije prebacuje na digitalni novčanik, a poslije u kripto valute, kako bi mu bilo teže ući u trag – kaže Džananović.
Taj podatak se ne može zloupotrijebiti
Preporučuje da se trgovina obavlja samo putem provjerenih web-stranica, a trgovce na društvenim mrežama podsjeća da uplatu ne mogu očekivati na osnovu kartičnih podataka, već kupcu moraju dati broj računa.
- Taj podatak se ne može zloupotrijebiti, ali ako mu date kartične podatke, onda možete očekivati samo skidanje novca s kartice. Čak ni banke od svojih klijenata ne traže kartične podatke i savjetujem da se ti podaci nikome ne daju, pa i da prilikom plaćanja u restoranima ili drugim mjestima putem POS-a oni lično budu prisutni, a da ne daju ljudima da nose njihove kartice. Nikad ne znate hoće li neko fotografisati karticu i onda je zloupotrijebiti – ističe Džananović.