ZRAK PUN TEŠKIH METALA

Podić o zagađenju zraka: Vlade izbjegavaju svoj dio odgovornosti, sve se svodi da puhne vjetar

U domovima koji imaju lošiju stolariju je zrak gotovo isti kao napolju, kazao je Podić

Anes Podić. Facebook

FENA

prije 6 dana

U Sarajevu je trenutačno zrak opasno zagađen, to znači da bi stanovnici trebali izbjegavati boravak vani - kazao je Feni Anes Podić iz Eko akcije Sarajevo.

On je mišljenja da se u Sarajevu i ostatku BiH ništa ne radi na rješavanju problema zagađenog vazduha.

- Vlade izbjegavaju svoj dio odgovornosti, sve se svodi na čekanje da puhne vjetar. Da li će doći do promjene kvaliteta zraka u Sarajevu i ostatku BiH zavisi od vremenskih prilika, a statistički gledano kraj januara je dio godine kada vrlo često imamo ovakve epizode, koje znaju biti dugotrajne. Mjesec januar 2020. godine je skoro cijeli bio zagađen - kazao je Podić.

Zagađeno i u domovima

Naglasio je da zagađenje, nažalost s obzirom da već traje par dana ulazi i u naše domove.

- U domovima koji imaju lošiju stolariju je zrak gotovo isti kao napolju, a tamo gdje je bolja stolarija vrijednosti zagađenja je, prema istraživanjima koja su rađena u svijetu, otprilike na dvije trećine nivoa vanjskog zagađenja. Zaista je teško pobjeći osim izmještanjem izvan Sarajeva u neku seosku sredinu ili na planinu, za šta priliku ima mali broj građana - kazao je Podić.

Dodao je da kada se govori o zagađenom zraku najugroženije kategorije su djeca, stariji, te oboljeli na srcu i plućima.

- Međutim na ovim vrijednostima zagađenja zraka u opasnosti od obolijevanja je cjelokupno stanovištvo. Od zagađenog zraka možete dobiti bolest od koje ćete bolovati ostatak života. U BiH skoro svaka peta ili šesta smrt dolazi od neke bolesti koje je izazvao zagađeni zrak - kazao je Podić.

Zaštitne maske

Poručio je da bi institucije morale početi raditi svoj posao i to bi morale da rade tokom cijele godine.

- Moramo imamo posvećen rad institucija na svim nivoima vlasti tokom cijele godine. Što se ne dešava. Naše institucije se zagađenim zrakom uopće ne bave. Što se tiče građana, uopće nije lako pobjeći od zagađenog zraka. Građani moraju u ovakvim trenucima smanjiti potpuno svoje kretanje vani. Radnici koji rade napolju, pripadnici MUP-a, poštari, radnici komualnih službi, svi oni koji moraju dugo vremena biti na zagađenom zraku, morali bi nositi, u ovim trenucima, zaštitne maske - istakao je Podić.

Prečistači zraka

Kako je kazao, savjet koji bi mogao dati građanima je da kupe kućni prečistač zraka.

- Građanima savjetujemo kupovinu kućnih prečistača zraka. Bojim se da je to jedino rješenje. Dok god se stanje ne promjeni, bojim se da nam to mora biti obavezni kućni uređaj - kazao je Podić, dodavši kako bi i svaki vrtić i učionica u školama trebala imati prečistač zraka, jer takvi uređaji mogu znatno poboljšati kvalitet zraka u zatvorenim prostorima.

Kada se govori o tome šta zagađeni zrak može uraditi našem zdravlju, Podić je istakao da su te čestice toliko sitne da prolaze kroz pluća, prelaze u krvotok i preko krvi dolaze u svaku ćeliju našeg tijela i mogu izazvati niz oboljenja.

- To su čestice u kojima su teški metali, kancerogena organska jedinjenja, a mi ih imamo u našim tijelima u ogromnim količinama. Naši organizmi su puno tog otrova samim tim što živimo u ovakvim gradovima - upozorio je Podić. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.