U RS

Od februara nova poskupljenja hljeba

Iako su cijene brašna do sada bile stabilne, očekuje se njihov blagi rast, što će dodatno opteretiti kućne budžete

Hljeb. Facebook

S. S.

prije 7 dana

Nakon što je objavljena vijest o poskupljenju struje za domaćinstva u Republici Srpskoj, uslijedila je najava povećanja cijene osnovnog prehrambenog proizvoda – hljeba. Tačan iznos poskupljenja još nije poznat, ali je izvjesno da će građani novu, veću cijenu plaćati već za nekoliko dana.

Rast cijena energenata

Udruženja pekara RS ističu da je rast cijena energenata, povećanje troškova struje te viši doprinosi za radnike od Nove godine glavni razlog poskupljenja, piše BHRT.

- Najvjerovatnije će od 1. februara cijena rezanog hljeba biti 2 KM, dok će vekna bijelog hljeba koštati između 1.80 i 1.90 KM - izjavio je Radenko Pelemiš iz Udruženja mlinara i pekara regije Bijeljina.

Istovremeno, udruženja potrošača izražavaju nezadovoljstvo zbog slobodnog formiranja cijena, što, prema njihovom mišljenju, omogućava proizvođačima i trgovcima da povećavaju cijene kako im odgovara. 

Murisa Marić, predsjednica UG „Don“ iz Prijedora, upozorava: “Čim radnici dobiju nešto veću platu, ona je već unaprijed potrošena zbog rasta cijena. Bit će teško običnom čovjeku spojiti kraj s krajem u narednim mjesecima.”

Građani su ogorčeni, ali ne i iznenađeni. Smatraju da teret svake krize, uključujući poskupljenje hljeba, uvijek pada na njih. “Nije to bilo potrebno, narodu je stavljen još veći teret na leđa,” poručili su neki od njih u anketi.

Lančana poskupljenja

Iako su cijene brašna do sada bile stabilne, očekuje se njihov blagi rast, što će dodatno opteretiti kućne budžete. Lančana poskupljenja su već počela, a veći troškovi struje i doprinosa za radnike izazivaju rast cijena i u drugim sektorima, uključujući nekretnine.

- Cijene građevinskog materijala divljaju, a troškovi zemljišta i radne snage su sve viši - naglasio je Mile Petrović iz Udruženja građevinarstva RS.

Dok rastu cijene osnovnih potrepština, raste i iznos potrošačke korpe u Bosni i Hercegovini. Najporazniji podatak je da građani moraju izdvojiti sve veće iznose samo za osnovne životne namirnice.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.