Na Klinici za neurohirurgiju urađena je implantacija baklofenske pumpe kod dvadesetjednogodišnjeg pacijenta sa teškim oblikom cerebralne paralize.
Ovo je drugi put da se ova vrsta zahvata radi u Bosni i Hercegovini, a prvi put je ugrađena istom pacijentu na Klinci za neurohirurgiju KCUS-a prije sedam godina.
Kompleksan operativni zahvat
Prema riječima šefa Odjela spinalne i opće neurohirurgije dr.Edina Hajdarpašića baklofenska pumpa se ugrađuje pacijentima koji imaju spazme koji se teško mogu tretirati uzimanjem lijekova per os tj. tabletarno.
- Operacijom se uvodi kateter u spinalni kanal i implantira pumpa u prednji zid abdomena, subkutano. Pumpa u toku dana automatski intratekalno aplicira određenu, manju količinu lijeka. Pumpu je neophodno zamijeniti svakih sedam godina. Operacija je završena bez ikakvih komplikacija, postoperativni tok je uredan, te će nakon dva dana praćenja pacijent biti pušten na kućno liječenje – kazao je Hajdarpašić.
Navodi da se punjenje ugrađenih pumpi vrši periodično u zavosnosti od količine lijeka koja se dnevno aplicira, a da punjenje pružaju i određenom broju pacijenata kojima je ugradnja pumpe izvršena u nekom od centara izvan BiH, s obzirom da Klinika za neurohirurgiju jedina pruža ovu vrstu usluge u BiH.
Najmlađi član neurohirurškog tima dr. Walid Sarmini ističe da je Klinika za neurohirurgiju referentni centar u BiH, u kojem se zbrinjavaju najkompleksniji slučajevi iz BiH ali i regiona. Naglašava da se na Neurohirurgiji KCUS-a rade kompleksni operativi zahvati kod pacijenata svih životnih dobi iz domena neurohirurgije (cerebrovaskularna, spinalna, pedijatrijska, onkološka, funkcionalna, trauma).
Rad prepoznat i van granica BIH
Šef Klinike za neurohirurgiju prof.dr Haso Sefo ističe da je rad neurohirurga prepoznat i izvan granica BiH, te da veoma često imaju upite za operativne zahvate od pacijenata iz zemalja regiona.
- Bilježimo najniži postotak izmještanja na liječenje na neku od inostranih klinika. Prepoznati smo po izvrsnosti u radu i izvan granica BiH. Imamo u planu dodatno unaprijeđenje usluga kroz uvođenje novih procedura iz oblasti funkcionalne neurohirurgije i ugradnju vagus stimulatora kod pacijenata oboljelih od epilepsije – kazao je Sefo.
Na projektu nabavljanja i implantiranja vagus stimulatora, dodao je, radi se već neko vrijeme, u smislu koordiniranja aktivnosti sa Federalnim ministarstvom zdravstva, odnosno Fondom solidarnosti ali i edukacije neurohirurga i medicinskog osoblja. Vagus stimulatori imaju funkciju da stimulišu vagus živac čime se uspješno kontrolišu neke vrste epileptičnih napada, saopćeno je iz Press KCUS-a.