EPIDEMIOLOŠKO STANJE

Na području FBiH registrirano 7456 slučajeva morbila

Najviše slučajeva se prijavljuje s područja Unsko-sanskog, Zeničko-dobojskog i Sarajevskog kantona

Morbile. Zavod za javno zdravstvo TK

FENA

16.1.2025

Na području Federacije BiH trenutno je registrirano 7456 slučajeva morbila, a najviše slučajeva se prijavljuje s područja Unsko-sanskog, Zeničko-dobojskog i Sarajevskog kantona, potvrđeno je Feni iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH (ZZJZ FBiH).

Od decembra 2023. i tijekom cijele 2024. godine u Federaciji BiH registrira se obolijevanje od morbila u epidemijskom obliku, naveli su iz ZZJZ FBiH.

Vodeće zarazne bolesti u Federaciji BiH krajem 2024. godine bile su ILI – bolest slična gripi, varičele, akutni enterokolitis, streptokokna upala grla i morbili.

Morbili (ospice, krzamak) su vrlo zarazna virusna bolest, koja se prenosi kapljičnim putem. Procjenjuje se da će oko 90% osoba, koje nisu imune, oboljeti ukoliko dođe u kontakt s zaraženom osobom. Virus ostaje aktivan i zarazan u zraku i na zaraženim površinama do dva sata.

Zaražena osoba može prenijeti virus od četvrtog dana prije pojave osipa, do četiri dana nakon pojave osipa. Uobičajeno trajanje bolesti je 7-10 dana.

Simptomi morbila su uobičajeno povišena temperatura koja počinje 10-12 dana nakon izlaganja virusu, curenje nosa, kašalj, „vodenaste“ oči, male bijele mrlje (Koplikove pjege) na sluznici obraza. Nakon nekoliko dana, dolazi do izbijanja osipa, uobičajeno započinje na koži glave i vrata a zatim se širi po cijelom tijelu. Osip traje pet do šest dana.

Ozbiljne komplikacije se javljaju kod djece do 5 godina, i odraslih preko 30 godina starosti. Najozbiljnije komplikacije su upala srednjeg uha, upala pluća, dijareja koja vodi do dehidratacije, sljepoća i encefalitisi (upala mozga).

Cijepljenje djece protiv morbila je ključna javnozdravstvena strategija u kontroli ove bolesti.

''Sigurno i učinkovito MRP cjepivo (cjepivo protiv morbila, rubeole i zaušnjaka) je u upotrebi u Bosni i Hercegovini skoro četrdeset godina. Suradnja roditelja u razumijevanju i prihvaćanju cijepljenja su prioritet u postizanju i održanju visokih obuhvaća imunizacijom i sprječavanju potencijalnih epidemija. Prema Programu imunizacije u Federaciji Bosne i Hercegovine, predviđene su dvije doze MRP cjepiva, u dobi od 12. mjeseci i u šestoj godini, a sva propuštena cijepljenja se mogu nadoknaditi'', naveli su iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH (ZZJZ FBiH).

U prošloj godini ZZJZ FBiH prijavljen je prvi smrtni slučaj od morbila, a preminula je muška osoba rođena 2006. godine iz Sarajeva, koja nije bila cijepljena protiv morbila.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.