Kada je Bakir Izetbegović izgubio izbore u utrci za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH 2022. godine, a njegova SDA nakon toga skinuta konačno s vlasti na državnom i federalnom niovu, mnogima se činilo kako ona i njen lider polagano klize u političku propast. Podsjetimo, prije toga je Trojka, kako se imenuje koalicija SDP-a, NiP-a i Naše stranke, pobijedila SDA i njen privjesak DF na izborima 2018. u Kantonu Sarajevo. Bio je to očekivan trijumf, jer je SDA brojnim aferama potpuno izgubila kredibilitet, a samim tim i koalicioni kapacitet. Ta stranka je, predvođena bračnim parom Izetbegović, devastirala BiH tokom prethodne osmogodišnje vladavine, stvorila kriminalnu hobotnicu, blokirala FBiH, a Novalić je osam godina proveo u fotelji predsjednika Vlade i zbog afere „Respiratori“ završio u zatvoru. Nije to bila jedina afera u režiji SDA. Ranije je Asim Sarajlić skinut sa svih funkcija zbog nelegalnog zapošljavanja, a prije njega i generalni sekretar stranke Amir Zukić.
Namontiran proces
SDA je osvojila sudstvo, tužilaštvo i OSA-u, a prvi Izetbegovićev obavještajac Osman Mehmedagić Osmica organizirao je mrežu špijuna koji su pratili političke protivnike i sve kritičare njegovog gazde. Fahrudinu Radončiću je namotiran proces, zbog kojeg je nevin ležao u zatvoru. Osmica je, prema pisanju medija, prisluškivao telefone svakome ko mu nije bio po volji, a afera oko njegove nelegalne diplome razotkrila je dubinu kriminala u koji su zapali Izetbegovićevi omiljeni kadrovi. Jedan od njih je i Selmo Cikotić, negdašnji ministar odbrane, koji je pogodavao kupcima oružja i oštetio budžet BiH. SDA je stvorila tajkunsku mrežu koja je opljačkala društvenu imovinu i u egzistencijalnom zarobljeništvu držala ogroman broj stanovištva, uz nemilosrdnu eksploataciju radnika. Svirepo, kriminalno, tajkunski, gotovo autokratski – to je najtačniji opis Izetbegovićeve vlasti nad Bošnjacima. Rekordan broj mrtvih za vrijeme pandemije COVID-a u odnosu na broj stanovnika u regiji dokazao je da je gospođa Izetbegović uništila KCUS, otjeravši iz te ustanove sve stručnjake koji joj se nisu pokoravali, a javno pismo anesteziologa iz ovog bolničkog centra da ne žele priključivati bolesnike na Novalićeve respiratore potvrdilo je do koje mjere su sve institucije sistema bile zarobljene političkom voljom bračnog para s Poljina.
Medijska mašina
SDA je, skupa s partnerima u vlasti, SNSD-om i HDZ-om, te svojim privjeskom DF-om, zaustavila sve reforme i evropski put BiH, ubijajući svaku nadu stanovništvu da će nekada on biti otkočen. Rezultat je bio masovan odlazak stanovništva iz zemlje i krajnje opasna depopulacija. Zahvaljajući Izetbegoviću, Dodiku i Čoviću, ali i Željku Komšiću BiH je sve više postajala zemlja staraca. Beznađe je njeno pravo lice, a kriminal njena stvarna mjera. Klerikalizacijom društva SDA je ubila svaki mogući racionalitet kod svojih birača, a šireći svoj klijentizam i rigidni nacionalizam, te lažni patriotizam obezbijedila sebi da gotovo na svakim izborima dobije od 200.000 do 250.000 hiljada glasača.
Na ove činjenice važno je podsjetiti, jer danas, kad je Trojka na vlasti, one su zaboravljene ili gurnute i drugi plan. SDA propagandno i vrlo vješto koristi svaki promašaj Trojke da je u svojoj ogromnoj medijskoj mašini naprosto samelje, dok Trojka nema nikakav medijski odgovor. Ona ne zna odgovoriti na SDA-ovu i DF-ovu propagandu, a afere koje je prate, prije svega one vezane za NIP i Našu stranku, ubijaju svaku nadu u promjene koje su nužne u beznadnom društvu. Osim toga, SDA je vrlo vješto, jeftinom političkom trgovinom, vratila svoj koalicioni kapacitet. Ona je na posljednim lokalnim izborima predala Sarajevo u ruke Stranke za BiH i DF-a i time ih svezala u svoj politički čvor. DF je izgubio u općini Centar, a njegov nemušti kandidat Denis Gratz poražen je od Srđana Mandića. No, Semir Efendić je dobio izbore u Novom Gradu. Drugim riječima, SDA je žrtvovala sarajevske općine kako bi vratila koalicioni kapacitet i time na najjači mogući način udarila Trojku pred predstojeće opće izbore 2026. godine. Na toj osnovi stvoren je moćan politički blok: SDA, DF i SBiH, s izvjesnim partnerstvom sa NES-om. Izetbegović, s kojim niko nije htio pred prošle opće izbore, sada je postao privlačan partner političkim halapljivcima kakvi su Komšić i Efendić. Ovaj blok se u napadima na Trojku služi najprizemnijim lažima, snažnom propagandom o tobožnjoj izdaji države u pregovorima s Dodikom i Čovićem i tuče iznutra, iz tzv. duboke države koju je SDA formirala u javnim preduzećima, institucijama sistema i tajkunskim firmama. Izetbegovićev blok danas djeluje moćno i homogeno, a sve karte na političkom stolu idu u njegovu korist.
Saobraćaj u Sarajevu
Drugi blok, SDP, NiP i Naša stranka u ovom momentu funkcioniše kao potpuno raštimani orkestar. Od nade koju je u njega polagalo biračko tijelo došlo se da jakog razočarenja. To, čini se, stranke Trojke ne shvaćaju, a na propagandu i laži političkih protivnika odgovarju mlitavo, jer su isuviše zaokupljene svojim stranačkim interesima. Pragmatizam je pobijedio nekadašnji idealizam. Trojka je u prvoj Vladi KS bila uspješna, zahvaljujući prije svega infrastrukturnim projektima koje je pokrenuo i nastavlja da radi ministar Adnan Šteta, koji je preobrazio saobraćaj u Sarajevu. Trojkina vlast je načinila niz kadrovskih promašaja, od npr. ministra Bojana Bošnjaka, do pojedinih nesposobnih direktora koji nisu ovladali javnim firmama u koje su postavljeni, ali i niza drugih loših ministara, njihovih zamjenika i šefova kabineta. Ta loša kadrovska politika rezultirala je time da Trojka nije otkrila niti jednu aferu, iako su kadrovi SDA, naprimjer, u „Elektroprivredi“ i „BH telecomu“ činili ozbiljne kriminalne radnje. Trojka čak već dvije godine ne može postaviti direktora KCUS-a, trošeći potpuno besmisleno ugled dvojice vrsnih i čestitih ljekara, Alena Pilava i Ismeta Gavrankapetanovića.
Na tragediju u Jablanici, za koju je kriva vlast HDZ-a i SDA u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, zbog tolerisanja rada nelegalnog kamenoloma, Trojka je odgovorila mrljavo. Direktor „Željeznica FBiH“ Enis Džafić blokirao je dva mjeseca popravku pruge, a lokalne vlasti nisu poduzele ništa da pomognu ugroženom stanovništvu, pritom je Vlada FBiH reagirala neodgovorno i trapavo. Dok se topila nada u bolju i efikasniju vlast, rasli su apetiti nesposobnih kadrova, a nasušno potrebna rekonstrukcija Vlade Kantona Sarajevo – morala se dogoditi davno.
U sudaru ova dva politička bloka, od kojih je jedan u naponu snage, onaj Izetbegovićev, a drugi u opadanju, onaj Trojkin, proteći će naredne dvije godine. A BiH vapi za spasom od beznađa.
Povratak morala i nade
Ono što je Trojka izuzetno dobro uradila jeste otkočivanje evropskog puta BiH. U potrazi za kompromisom, u teškim pregovorima s Dodikom i Čovićem, pokrenute su neophodne reforme i usvojeno nekoliko veoma bitnih zakona za jačanje države. Tu je obavljen veoma značajan posao. A potom je sve zakočio Dodik, što po nalogu Putina, što zbog straha za vlastitu sudbinu, jer mu se sudi pred Sudom BiH. Dobar potez Vlade FBIH je i povećanje minimalne plate na 1 000 KM. Ali, Trojka se mora pod hitno resetovati ako misli zadržati uzdrmanu vlast. A za to nije potrebna samo promjena kadorvske politike nego i veliki poduhvati, prije svega u energetskom području, infrastrukturi, te ekonomskim reformama. I povratak morala i nade od kojih se pošlo.