Velika tragedija dogodila se u nedjelju, kada je u vogošćanskom naselju Blagovac Jasmin Kahvedžić izvršio samoubistvo.
Psihološka pomoć
Otac četvero djece za kojeg komšije kažu da je bio dobar i brižan, raznio se bombom u porodičnoj kući. Ovaj tragičan događaj ponovo je podsjetio na činjenicu da bh. građani u svom posjedu drže nelegalno oružje.
Bosna i Hercegovina je izašla iz rata kao država u kojoj je veliki broj građana patio od PTSP-a. Ovi građani nisu imali odgovarajuću psihološku pomoć i podršku, a uz ekonomske probleme i stalne političke tenzije, problemi su postali još izraženiji. Zato je sveprisutnost oružja u bh. društvu eksplozivan spoj koji se manifestira kroz brojne slučajeve ubistava, ali i samoubistava.
Stručnjak za sigurnost Sandi Dizdarević kaže da gotovo 90 posto nelegalnog naoružanja u BiH potječe iz rata, a da je ono dio i crnog tržišta na kojem se može kupiti.
- Samo treba pogledati postojeće analitičke rezultate istraživanja koja provode međunarodne organizacije i domaći stručnjaci, a koji se tiču prisutnosti nelegalnog naoružanja. Prema tim rezultatima, svaka druga, odnosno treća kuća u BiH posjeduje nelegalno naoružanje. Na kraju, mi smo na listama međunarodnih organizacija među vodećim zemljama po ilegalnom naoružanju – kaže Dizdarević.
Sigurnosni rizik
Sve dok politika rješava ovaj problem, dodaje, nelegalno naoružanje neće biti oduzeto od onih koji ga kriju.
- U policijskim strukturama još imamo ratnih kadrova, pa niko „svoje“ neće da kontroliše, kao što ni građani neće da prijavljuju da neko u njihovoj okolini posjeduje oružje sve dok se nešto ne desi – ističe Dizdarević.
Uprkos brojnim upozorenjima da prisustvo oružja predstavlja najveći sigurnosni rizik, BiH nema institucionalnog i sistemskog pristupa u rješavanju ovog problema, a glas struke vlasti ne slušaju. Zbog toga i naš sagovornik smatra da napretka u skorije vrijeme neće biti.
Možda nam je potrebna jedna veća akcija radi prikupljanja nelegalnog oružja. Crna Gora je nakon masakra u Cetinju za jedan dan u pretresima operativno interesantnih lica, zaplijenila 20 komada oružja, među kojima automatsko oružje, pištolje i bombe, te šest štapina privrednog eksploziva i 520 komada municije. U maju prošle godine zaplijenili su 123 komada oružja te više od 9.000 komada municije i minsko-eksplozivnih sredstava.
Predviđene kazne
Zakoni također sadrže kaznene odredbe kojima su zaprijećene kazne onima koji u posjedu drže nelegalno oružje i propuste da ga na vrijeme predaju, te tako izbjegnu nesreće, ali i krivično gonjenje. Nezakonito držanje oružja je krivično djelo za koje su predviđene višegodišnje zatvorske kazne u trajanju i do 10 godina, novčane kazne od 500 do 5.000 KM koje se izriču posebnim zakonima, kao i trajno oduzimanje oružja.