U Bosni i Hercegovini politička korupcija, iako je bila među najvišim u svijetu, godinama je prolazila bez adekvatnih sankcija, procesuiranja i kažnjavanja ključnih aktera. Upravo zbog toga, 2024. godina, zajedno s prošlom, mogla bi biti ogromna prekretnica. Naime, u ovoj godini došlo je do hapšenja i procesa protiv cijelog niza političkih funkcionera na različitim nivoima vlasti.
Hapšenje Nešića
Nekoliko dana pred Novu godinu uhapšen je ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić, koji je osumnjičen da je za četiri godine mandata na čelu "Puteva RS" u periodu 2016. do 2020. godine ostvario finansijsku korist od oko milion maraka (pola miliona evra). Nešiću je nakon hapšenja određen jednomjesečni pritvor.
Pored Nenada Nešića, krajem godine, tačnije 15. novembra, uhapšen je i Bojan Bošnjak (NS) ministar komunalne privrede i prostornog uređenja Kantona Sarajevo. Nakon što je odslužio mjesec dana, Bošnjaku je pritvor produžen za još dva mjeseca.
Bošnjak se sumnjiči da je kao ministar infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS dao pozitivno mišljenje na izvještaj o strategijskoj procjeni utjecaja na životnu sredinu kojim je htio legalizirati nezakonite urbanističke projekte gradnje na Bjelašnici ranije osumnjičenima, načelniku Općine Trnovo Ibri Berilu i njegovoj pomoćnici Nađi Milišić.
Podsjetimo, Ibro Berilo, uhapšen je u avgustu ove godine, a u pritvoru je boravio do novembra. Iako u pritvoru, na lokalnim izborima u oktobru Berilo je ostvario još jednu izbornu pobjedu u utrci za načelnika. Ipak, u decembru je kantonalni sud u Sarajevu zabranio Berilu obavljanje dužnosti načelnika Trnova.
Berilo se sumnjiči da je s opštinskim saradnicima mijenjao regulacione planove u korist investitora da bi gradili objekte na Bjelašnici, na državnom zemljištu koje je pod privremenom zabranom raspolaganja, a zauzvrat primao poklone zloupotrebljavajući položaj.
U 2024. godini na Sudu BiH nastavljeno je suđenje Miloradu Dodiku. Predsjednik RS optužen je za krivično djelo neprovođenje odluke visokog predstavnika iz člana 203. a stav 1 Krivičnog zakona BiH, koji je izmijenio visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt) upravo kako bi u RS-u bile poštovane njegove odluke.
Dana 21. novembra bivši ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić pravosnažno je osuđen na tri godine zatvora zbog zlupotreba položaja počinjenih dok je obnašao funkciju ministra. Cikotić je proglašen krivim da je u vrijeme dok je obavljao dužnost ministra odbrane BiH, prilikom planiranog rješavanja viškova naoružanja, pogodovao firmi “Scout” iz Zagreba na štetu Bosne i Hercegovine. Uporedo s tim, Cikotiću se sudi i za ratne zločine počinjene tokom rata na području Bugojna.
Potvrđena presuda Novaliću
Početkom godine potvrđena je presuda bivšem premijeru Federacije BiH Fadilu Novaliću za aferu „Respiratori“. Zajedno s Novalićem potvrđeno su i presude bivšem direktoru Civilne zaštite FBiH Fahrudinu Solaku, kao i direktoru firme „Srebrna malina“ Fikretu Hodžiću.
Novalić je osuđen na četiri godine zatvora, Solak na šest, a Hodžić na pet godina zatvora.
Sud je presudom utvrdio kako su oni nenamjenski potrošili nešto više od 10 miliona KM za nabavku oko stotinu neadekvatnih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa.
Ipak, nakon upućene apelacije, Ustavni sud BiH uvažio je apelaciju Fikreta Hodžića koji je u novembru pušten na slobodu, te je naloženo novo suđenje, dok je Novaliću i Solaku potvrđena presuda.
I posljednji dan u godini BiH ispraćuje s novom optužnicom protiv bivšeg visokog funkcionera. Sudu BiH poslano je na potvrđivanje optužnice protiv Fikreta Prevljaka, bivšeg predsjednika Kantonalnog odbora SDA.
Na ročištu koje se održalo početkom novembra za određivanje mjera zabrane tužiteljica Marijana Čobović je kazala da se Prevljak tereti po komandnoj dužnosti za krivično djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva, odnosno zatvaranje osoba srpske nacionalnosti u logore na području Hrasnice, među kojima je bilo i ubijenih civila.
Podsjetimo, Fikret Prevljak uhapšen je na sarajevskom aerodromu, a po slijetanju iz Istanbula su ga zadržali pripadnici Granične policije BiH. Prevljak je bio u bjekstvu, te se mjesecima nalazio u Turskoj.