Nezapamćena tragedija u Teočaku, u kojoj je usljed gušenja ugljen monoksidom stradala tročlana porodica, podsjetila je na brojne žrtve “tihog ubice” kojima smo svjedočili u prošlosti. Zbog nedostatka električne energije, porodica je koristila agregat, čiji izduvni gasovi su doveli do nesreće kakva se ne pamti u ovom malom gradu.
Stanovnici BiH još pamte tragediju iz Posušja kada je u novogodišnjoj noći 2021. godine u mjestu Tribistovo, udisanjem otrovnog plina iz agregata, stradalo osmero mladih ljudi.
Veliki broj slučajeva
U zimskom periodu, zbog korištenja agregata i plinskih grijalica, imamo veliki broj slučajeva trovanja ugljen monoksidom, kaže Fehret Ibrak, inspektor za zaštitu od požara MUP-a KS i stalni sudski vještak za protupožarnu zaštitu.
- Ugljen monoksid se zove tihim ubicom, jer se ne vidi i ne osjeti. Bez boje je, bez mirisa, zadržava se u prostoriji i prilikom udisanja ulazi u krvotok. Faktički samo se zaspi i ta osoba se više ne probudi – kaže Ibrak.
Zbog kvarova na elektroenergetskoj mreži desetine hiljada porodica širom BiH ovih dana su bez struje, ali u slučaju korištenja privatnih agregata Ibrak upozorava na dodatne mjere opreza.
- Najprije se mora voditi računa o smještaju agregata. On mora biti vani ili u odvojenoj prostoriji ili garaži, koja je izuzetno dobro provjetrena. Da ta prostorija ima dobru ventilaciju. Nikako takve uređaje ne smijemo koristiti u prostorijama u kojima boravimo, jer to bi bilo isto kao da produkte iz auspuha automobila okrenemo u auto – ističe Ibrak.
Neoprezno korištenje
U posljednjih nekoliko godina zabilježeno je trovanje nekoliko porodica u KS, koje su koristile plinske grijalice, a Ibrak naglašava da njihovo neoprezno korištenje ima isti efekat kao i korištenje agregata.
- U kuhinjama se koriste kuhinjske nape, pa dolazi do povrata ugljen monoksida u prostoriju putem dimnjaka na koji su one priključene. Jači je ventilator kuhinjske nape od prirodnog izduva tih produkata sagorijevanja, tako da se oni vraćaju i u spavaće sobe, pa i u druge stanove. Građani sa blažim simptomima to pripisuju vremenskim prilikama, promjenama ili godinama, ali to je taj tihi ubica kojem su svakodnevno izloženi. Ne u količini da dođe do trovanja, ali imaju već neke simptome. Koristimo i grijalice koje rade na plin propan butan, koristimo ih u prostoriji da je zagrijemo, pa taj produkt sagorijevanja ostaje u prostoriji. Korištenje i tih grijalica je opasno, pa je i tu neophodno češće provjetravati prostor koji zagrijavamo – kaže Fehret Ibrak.